کسب دو موفقیت بزرگ در مدیریت ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه

واحد ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه موفق به دریافت پروانه واردات سیستم‌های آنالایزر با اشعه ایکس و پروانه نصب، راه اندازی و خدمات دستگاه‌های یون ساز از امور حفاظت در برابر اشعه شد.

به گزارش ایمنا، کامران کلوشانی، رئیس واحد ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه، ضمن اعلام این خبر گفت: (XRF(X-Ray Fluorescence یک طیف خاص است که به‌عنوان روشی دقیق شناخته شده و تحت آن می‌توان اطلاعات کمّی و کیفی بسیاری از عناصر سازنده اغلب نمونه‌ها را به دست آورد. قاعده کلی این روش به این صورت است که یک نمونه با تابش باریکه‌ای از اشعه ایکس در فرایندی خاص که به اندازه کافی انرژی دارد، تحت تأثیر قرار گرفته تا میزان بازتابش فلوئورسانس اشعه ایکس (XRF) آن اندازه‌گیری شود.

وی افزود: این تکنیک گستره وسیعی از وسایل اندازه‌گیری را شامل می‌شود، از دستگاه‌های پرتابل برای آنالیز لحظه‌ای گرفته تا اسپکترومترهای با دقت بالا که دارای پروب‌هایی برای اسکن مواد در زیر میکروسکوپ الکترونی هستند و می‌توان با آن نقشه‌ای از عناصر موجود در نمونه را تهیه کرد.

کامران کلوشانی در ادامه تصریح کرد: در آزمایشگاه‌های مختلف شرکت فولاد مبارکه هم اکنون تعداد ۶ دستگاه آنالایزر مواد با اشعه ایکس با برندهای مختلف جهت انجام آنالیز نمونه‌های محصول تولیدی مشغول به کارند.

رئیس واحد ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه با اشاره به اینکه طبق قوانین موجود هرگونه بهره‌برداری از سیستم‌های یون‌ساز، نیاز به دریافت مجوز رسمی از واحدهای ذی‌ربط دارد ادامه داد: این مجوز تحت عنوان پروانه اشتغال به کار، جهت هرگونه فعالیت پرتویی در مراکز صنعتی و پزشکی توسط امور حفاظت در برابر اشعه صادر می‌گردد. در همین راستا شرکت فولاد مبارکه نیز با طی مراحل قانونی و تأمین زیرساخت‌ها، تجهیزات، دستورالعمل‌های اجرایی و پس از بازدیدهای مکرر بازرسان مربوطه، موفق به دریافت پروانه اشتغال به کار در زمینه آنالیز مواد با اشعه ایکس شد.

او با تشریح مراحل خرید یا تأمین قطعات یدکی سیستم‌های XRF که اغلب سازندگان آن‌ها شرکت‌های خارجی هستند و همچنین ترخیص این کالاها در بنادر وارداتی گفت: علی‌رغم همه مشقت‌های موجود در این فرایند، فولاد مبارکه مصمم شد پروانه واردات این سیستم‌ها را دریافت و آن را عملیاتی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: با توجه به اینکه نصب، راه‌اندازی و خصوصاً تعمیرات سیستم‌های آنالیز با اشعه ایکس کاملاً تخصصی است، طبق قوانین مربوطه، جهت خرید و واردات تجهیزات جدید باید قراردادی با شرکت‌های مجازی که از امور حفاظت در برابر اشعه مجوز دارند منعقد گردد که طبق آن قرارداد، فولاد مبارکه متعهد شود تمام عملیات نصب، راه‌اندازی و تعمیرات دستگاه‌هایی که دارای منابع پرتو هستند توسط شرکت مذکور انجام گیرد. این در حالی است که تاکنون تعمیرات این تجهیزات توسط کارشناسان متخصص و توانمند خود فولاد مبارکه صورت می‌گرفت.

کلوشانی در همین زمینه تصریح کرد: ازاین‌رو تصمیم گرفته شد تا با دریافت پروانه نصب و راه‌اندازی و خدمات دستگاه‌های یون‌ساز این کاستی‌ها برطرف گردد. سرانجام فولاد مبارکه با طی فرایند و مراحل قانونی و اعمال استانداردها موفق به اخذ پروانه نصب و راه‌اندازی و خدمات دستگاه‌های یون‌ساز و پروانه واردات سیستم‌های آنالایزر با اشعه ایکس از واحد حفاظت در برابر اشعه در سال ۹۹ گردید و ارائه خدمات نصب و راه‌اندازی و تعمیرات و نگهداری این سیستم‌ها را به‌صورت یک توانمندی منحصربه‌فرد به دست آورد و توانست به خودکفایی و قطع وابستگی در حوزه تعمیرات و بومی‌سازی این فرایند نائل آید.

کد خبر 451817

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.