توضیح معاون وزیر نیرو درباره حقابه ایران در افغانستان

معاون وزیر نیرو درباره عدم تخصیص آب در زمان نیاز و بازگشایی دریچه‌ها در زمان بارندگی در ایران که که منجر به سیلاب در سیستان می‌شود، گفت: در سال‌های اخیر زمان بازگشایی دریچه با اطلاع و هماهنگی ما انجام می‌شود، تا آمادگی داشته باشیم و آبگیری بدرستی انجام شود.

به گزارش ایمنا، قاسم تقی‌زاده خامسی درباره آخرین وضعیت تعیین حقابه هیرمند از افغانستان اظهار کرد: در مورد هیرمند یک کمیساریای عالی وجود دارد که بزودی در افغانستان تشکیل خواهد شد. طی دو سال گذشته با طرف افغان مذاکراتی داشتیم و نتیجه این بود که روی نقاط مشترک مثل مطالعات حوضه‌های آبریز که تاکنون هیچ کاری انجام نشده، توافق کردیم و بحث و بررسی می‌کنیم.

وی افزود: در حال حاضر نسبت به گذشته در مذاکرات پیشرفت کردیم و امیدوار هستیم که حقابه ایران داده شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تصریح کرد: وضعیت بارندگی حوضه هم امسال بد نیست. ولی نیازمند مطالعه وسیعی است که به صورت مشترک با هم انجام می‌دهیم، کار نقشه‌برداری هم در حال انجام بوده و در کل از وضعیت و روند کار راضی هستیم.

تقی‌زاده خامسی درباره عدم تخصیص آب در زمان نیاز و بازگشایی دریچه‌ها در زمان بارندگی در ایران که که منجر به سیلاب در سیستان می‌شود، توضیح داد: در سال‌های اخیر زمان بازگشایی دریچه با اطلاع و هماهنگی ما انجام می‌شود، تا آمادگی داشته باشیم و آبگیری بدرستی انجام شود.

رضا اردکانیان ۲۸۹ مهرماه پس از دیدار و مذاکره با رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان درباره حل موضوع آب‌های مرزی دو کشور ایران-افغانستان گفت: موضوع آب در حوزه آبریز مشترک فقط با همکاری کشورهای مستقر در حوزه آبریز به نتیجه می‌رسد.

وی تاکید کرد: فارغ از اینکه کشوری بالادست و یا پایین دست باشد بر اساس نقشه راه مشترک می‌توانند هم منافع و هم هزینه‌ها را منصفانه تقسیم کنند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: تصور ما این است که بین ایران و افغانستان زمینه همکاری متنوع و وسیع است و در این مسیر مسائل آب و محیط زیست جایگاه خود را دارد.

اردکانیان یادآور شد: با توجه به توسعه یافتگی مدیریتی هر دو کشور، این مسائل از شکل چالش خارج و به راه‌حل‌هایی که در بر گیرنده منافع دو کشور است، خواهد رسید.

اخیراً معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری آب و فاضلاب کشور در پاسخ به این سوالی درباره اینکه اگر حقابه ایران از افغانستان تأمین شود، مشکل آب استان سیستان و بلوچستان حل خواهد شد یا خیر؟ گفت: قطعاً اگر حقابه لازم تخصیص یابد چاه نیمه‌ها وضعیت بهتری خواهند داشت اما به شرط اینکه سامانه‌ها تکمیل شده باشد.

کد خبر 451632

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.