آغاز رسمی ویژه برنامه‌های سی و پنجمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور

با رونمایی از پوستر سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور توسط نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری، ویژه برنامه‌های این جشنواره سراسری به طور رسمی در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز شد.

به گزارش ایمنا، این نشست عصر امروز چهارشنبه -سوم آبانماه ۱۳۹۹- با حضور آیت الله سید ابوالحسن مهدوی، نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری، رئیس و معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان و مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه برگزار شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری در این نشست با اشاره به جایگاه والای علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در رتبه‌بندی‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، تقویت جایگاه معنوی در سایه قرآن کریم را موجب آرامش بیشتر برای پرداختن به فعالیت‌های علمی دانست.

مهدوی با بیان آثار مثبت برگزاری چنین رویدادهای قرآنی برای دانشجویان و استادان در دانشگاه‌های سراسر کشور، افزود: در فعالیت‌های قرآنی پنج موضوع اصلی وجود دارد که شامل خواندن، آوا، دانش ترجمه قرآن، حفظ قرآن و دانستن متون و تفسیر قرآن است.

وی با اشاره به اینکه در تمامی این زمینه‌ها، فعالیت‌هایی در حال انجام است، تصریح کرد: هیچکدام از این فعالیت‌ها، هدف نهایی محسوب نمی‌شود و تمامی اینها برای آن است که انسان با قرآن مرتبط شده و در نهایت به دستورات این کتاب آسمانی عمل نماید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه فهم قرآن مقدمه عمل به آن است، اضافه کرد: در واقع انگیزه دین این بوده است که ما از راه‌های گوناگون از قرآن استفاده کرده و به آن عمل نمائیم.

مهدوی با تأکید بر اهمیت حفظ قرآن کریم، ادامه داد: یکی از برکات مهم برای حافظان قرآن، استمرار هم‌نشینی با قرآن است و تجربه نشان داده کسانی که حافظ قرآن می‌شوند تا پایان عمر ارتباط خودشان را با قرآن حفظ می‌نمایند و این موضوع یکی از بهترین راه‌ها برای حرکت و مداومت در مسیر درست است.

وی با بیان اینکه قرآن به‌عنوان یک قانون اساسی کلی مطرح است و کلیات همیشه می‌توانند مورد سوءاستفاده قرار بگیرند، افزود: از جمله این موارد می‌توان به سوءاستفاده معاویه از قرآن در جنگ صفین اشاره کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه عترت امری جزئی است که کسی نمی‌تواند از آن سوءاستفاده کند، گفت: به همین دلیل تمسک به قرآن مجید و ائمه معصومین علیهم‌السلام به صورت هم‌زمان لازم است و موجب جلوگیری از گمراهی خواهد شد.

مهدوی همچنین به تأکیدات مقام معظم رهبری بر فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان دانشگاه‌ها با تعهد و تخصص لازم اشاره کرد و افزود: برای تحقق این امر لازم است بخش‌های گوناگون دانشگاه‌ها با همکاری یکدیگر کمک نمایند.

این دوره از مسابقات قرآن و عترت، معناگرا و هنر گرا است

سید مهدی ابطحی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از میزبانی این دانشگاه از سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور، گفت: امیدواریم شاهد برکات این میزبانی و آثار خوب آن در دانشگاه صنعتی اصفهان باشیم.

وی با اشاره به وضعیت پیش رو با وجود شیوع بیماری کرونا، افزود: همکاران ما تمامی تلاش خودشان را انجام داده‌اند تا مسابقات به نحوی شایسته برگزار شود.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه این دوره از مسابقات مجموعه‌ای از مسابقات معناگرا و هنر گرا محسوب می‌شود، افزود: خوشبختانه دانشگاه صنعتی اصفهان از گذشته دارای پایگاه قرآنی خوبی بوده است و امیدواریم به برکت قرآن بتوانیم فضای دانشگاهی را به درستی پیش برده و از این رویداد به درستی بهترین استفاده را ببریم.

۱۵۰ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی وارد حوزه علمیه شده‌اند

حجت‌الاسلام عمادی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این دیدار با بیان اینکه در سه ترم گذشته حدود ۳۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه مشغول حفظ قرآن کریم هستند، گفت: خوشبختانه این دانشجویان تاکنون موفق به حفظ ۲ تا ۵ جز از قرآن شده‌اند.

وی با قدردانی از همکاری مسئولان دانشگاه صنعتی اصفهان در برگزاری برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلف دینی و مذهبی، این سطح از همکاری را بسیار مثبت ارزیابی کرد و افزود: این موضوع نشان دهنده دغدغه‌های دینی و فرهنگی مسئولان این دانشگاه است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: حدود ۱۵۰ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی اصفهان طی سال‌های گذشته وارد حوزه‌های علمیه شده‌اند که در این زمینه نیز از افراد موفق محسوب به شمار می‌روند.

مراسم اختتامیه جشنواره به صورت حضوری و یا مجازی برگزار می‌شود

سید مهران نحوی، معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این نشست به بیان گزارشی از روند فعالیت‌های این جشنواره پرداخت و گفت: سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان، یک جشنواره سراسری است که همه دانشگاه‌های دولتی کشور در آن هستند که در این دوره سعی شده تا ابعاد مختلفی در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به رشته‌های گوناگون این جشنواره افزود: این مسابقات در بخش‌های مختلفی همچون بخش آوایی شامل: قرائت، ترتیل، حفظ، دعا و مناجات خوانی، اذان و تواشیح؛ بخش معارفی شامل: آشنایی با سیره معصومین، آشنایی با نهج‌البلاغه، آشنایی با صحیفه سجادیه، احکام، پرسمان معارفی، آشنایی با احادیث اهل بیت علیهم السلام، ترجمه و تفسیر قرآن کریم، حفظ موضوعی و سبک زندگی است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان با اعلام اینکه در جشنواره امسال بخش هنری در رشته‌های نقاشی، خوشنویسی، تذهیب، معرق و منبت، فیلم کوتاه، عکس و پوستر به مسابقات اضافه شده است، تصریح کرد: دانشجویان در بخش فناوری نیز در قسمت‌های اپلیکیشن و کانال‌های مجازی به رقابت خواهند پرداخت.

نحوی ادامه داد: شرکت‌کنندگان در این دوره در بخش‌های ادبی و پژوهشی نیز به ترتیب در زیرمجموعه‌هایی مانند شعر، داستان کوتاه، نمایشنامه‌نویسی و فیلم‌نامه‌نویسی و همچنین تلخیص کتاب، نقد کتاب و مقاله‌نویسی آثار خود را ارائه می‌نمایند.

وی با بیان اینکه مرحله دانشگاهی سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور، در بهمن و اسفندماه سال گذشته برگزار شده است، افزود: آزمون‌های کتبی و شفاهی برای تمامی شرکت‌کنندگان به صورت مجازی برگزار خواهد شد و ۲۵ آبان ماه نیز مراسم اختتامیه جشنواره با توجه به شرایط بیماری کرونا به صورت حضوری و یا مجازی برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه تاکنون در بخش آوایی ۴۰۰ اثر، بخش کتبی ۲۰۰ برگزیده در ۹ رشته و بخش هنری ۸۰ اثر به جشنواره رسیده است، گفت: در بخش پژوهشی نیز ۴۵ اثر، بخش فناوری ۵۰ اثر و بخش ادبی نیز ۸۰ اثر دریافت شده که در حال داوری هستند و نتایج برخی از آن‌ها نیز مشخص شده است.

نحوی با اشاره به چالش شیوع بیماری کرونا برای برگزاری برنامه‌های این‌چنینی، افزود: این موضوع فرصتی مناسب برای شرکت تعداد بیشتری از افراد در این جشنواره فراهم کرد که خود به نوعی از ابعاد مثبت آن محسوب می‌شود.

در پایان این نشست ضمن رونمایی از پوستر سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور، ویژه برنامه‌های این رویداد قرآنی دانشگاهی به طور رسمی آغاز گردید.

گفتنی است، جشنواره قرآن و عترت هر ساله در دو بخش دانشگاهی و سراسری برگزار می‌شود و امسال با توجه به محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا، دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان میزان بخش سراسری سی و پنجمین دوره این جشنواره میزبان ویژه برنامه‌های اختتامیه این رویداد قرآنی در بستر فضای مجازی خواهد بود.

کد خبر 451575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.