ساخت ماسک و اسپری کُشنده ویروس کرونا در فرانسه

یک آزمایشگاه در شهر مارسی فرانسه ماسکی را تولید کرده که می‌تواند ویروس کرونا را به محض نشستن روی بافت پارچه آن، از بین ببرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از یورونیوز، در حال حاضر ده‌ها هزار ماسک از این نوع در حال تولید است و به زودی روانه بازار خواهد شد. قیمت فروش این ماسک که قابل شستشو و استفاده چندباره است، بین ۵ تا ۱۰ یورو خواهد بود.

پژوهشگران این آزمایشگاه در شش ماه گذشته مشغول تحقیق برای ساخت این ماسک بودند. پارچه این ماسک که ترکیبی از پنبه و پلی‌استر است، به یک ماده فعال آغشته شده که می‌تواند نوع جدید ویروس کرونا را از بین ببرد.

ناتالی اژژ، پژوهشگر زیست شناسی مولکولی و مدیر این آزمایشگاه می‌گوید: «در ساخت این ماسک از یک فناوری ضدویروس استفاده شده است. به همین دلیل هنگامی که ویروس روی سطح ماسک رسوب کند، بلافاصله اسیر این بافت ویژه خواهد شد. این فناوری، غشای ویروس را از بین می‌برد و آن را غیرفعال می‌کند. این چیزی است که به آن "بیوسید" می‌گوئیم. ما ویروسی را که با بافت این ماسک تماس پیدا کرده، به همان روشی از بین می‌بریم که حشره‌ها را می‌کشیم.»

منظور از «بیوسید» یا همان «زیست‌کش» استفاده از یک ماده شیمیایی یا میکروارگانیسم برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های مضر با استفاده از روش‌های بیولوژیکی یا شیمیایی است.

ساخت اسپری کرونا کُش

به گفته این پژوهشگر زیست شناسی مولکولی، آزمایشگاه او در حال کار روی نوعی اسپری نیز هست که بتواند به کمک این ماده فعال، ویروس کرونای موجود در هوا را نیز از بین ببرد.

نوآوری در ساخت ماسک‌هایی مجهز به فناوری‌های نوین در دیگر کشورها نیز در جریان است. از جمله پژوهشگران سنگاپور توانستند برای کمک به تیم‌های پزشکی، ماسکی تولید کنند که می‌تواند دمای بدن، ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون را اندازه گیری کند و داده‌ها را با بلوتوث به گوشی‌های هوشمند بفرستد.

این نوع ماسک بویژه برای نظارت از راه دور بر وضعیت سلامت کارگران، سالمندان و افرادی که در مناطق بسیار آلوده زندگی می‌کنند، مفید است.

کد خبر 451368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.