۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۷
مسیر سبز برای توسعه صادرات

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران گفت: یک «مسیر سبز» در توسعه صادرات برای واحدهای تولیدی که موفق به اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد شوند، فراهم شده و تولیدکنندگان این محصولات بدون ارزیابی مجدد، می‌توانند فعالیت صادراتی خود را انجام دهند.

به گزارش ایمنا، مسلم بیات اظهار کرد: صدور گواهی برای کالاهای دانش‌بنیان با همکاری مشترک سازمان ملی استاندارد و معاونت توسعه فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته و شیوه‌نامه‌ای برای آن تهیه شده است.

وی گفت: در این شیوه‌نامه به منظور انجام کار تجاری در ارتباط با یک محصول و تولید، عرضه و صادرات آن به شکل انبوه، ۲ نوع گواهی مختلف و متفاوت صادر می‌شود.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: در این پیوند، کالایی با استاندارد مشخص پس از اینکه مشخصات آن از سوی تولیدکننده بیان شد، مورد ارزیابی قرار گرفته و گواهی انطباق کالای دانش‌بنیان بر اساس استاندارد ملی، بین‌المللی یا استاندارد یکی از کشورهای مورد پذیرش صادر می‌شود.

بیات اضافه کرد: در صورتی که استانداردی برای محصول بیان نشده باشد بر اساس اظهار فرد، آزمایش‌های لازم در آزمایشگاه‌های مورد قبول انجام می‌گیرد و چنانچه نتایج با اظهاریه منطبق باشد، گواهی کالا بر اساس ویژگی محصول صادر می‌شود.

وی ادامه داد: تسهیلات دیگری نیز در بخش «جهش تولید» در نظر گرفته شده و سعی کردیم با تکنیک‌ها و روش‌های جدید، ارزیابی انطباق و بهره‌گیری از آنها، تولید انبوه، امکان بروز خلاقیت و نوآوری در واحدهای تولیدی فراهم شود.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران گفت: به عنوان مثال یک «مسیر سبز» در توسعه صادرات برای واحدهای تولیدی که موفق به اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد شوند، فراهم شده و تولیدکنندگان این محصولات بدون ارزیابی مجدد، می‌توانند فعالیت صادراتی خود را انجام دهند.

بیات افزود: در مقوله صادرات، فرد می‌تواند محصول تولیدی را بر اساس همه استانداردهای کشورهای مقصد، استانداردهای بین‌المللی و استانداردهای منطقه‌ای اظهار کند. این انعطاف به منظور بهره‌گیری از ظرفیت واحدهای تولیدی برای جهش تولید بوده که سال گذشته آغاز شده و ادامه دارد.

وی خاطرنشان‌کرد: با بهره‌گیری از ظرفیت‌های ملی و ظرفیت‌های شرکت‌های فنی که در خارج از کشور فعالیت دارند، امید می‌رود در قالب تنظیم موافقت‌نامه‌هایی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود را به توانمندی خود گره بزنیم تا از این طریق فرآیند تولید تسریع شود.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران گفت: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده در بحث تجارت خارجی، رتبه کشور با رشدی چشمگیر نزدیک به ۴۰ پله افزایش یافته است.

پیشتر «نیره پیروزبخت» رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفته بود: امسال صدور گواهی انطباق برای دست‌کم ۵۰ محصول دانش‌بنیان را در برنامه داریم، این در حالی است که در ۲ سال گذشته نیز در مجموع ۵۰ گواهی انطباق محصولات دانش‌بنیان صادر شده بود.

منبع: ایرنا

کد خبر 451321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.