۶ هزار پرستار به علت ابتلای کرونا در مرخصی استعلاجی هستند

معاون سازمان نظام پرستاری از استخدام بیش از هفت هزار ۶۵۰ پرستار در بیمارستان‌های وزارت بهداشت و سازمان تأمین اجتماعی خبر داد و گفت: اکنون حدود ۶ هزار پرستار به علت ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ در مرخصی استعلاجی به سر می‌برند.

به گزارش ایمنا، حمیدرضا عزیزی، اظهار کرد: پرستاران به عنوان مدافعان خط اول مبارزه با کرونا واقعاً جان خود را کف دست گرفته‌اند و برای مراقبت و نجات بیماران فداکاری می‌کنند، حدود ۷۰ هزار پرستار طی ماه‌های گذشته در کشور در خط مقدم این دفاع ملی هستند، تاکنون بیش از ۳۱ هزار نفر آنها به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند، حدود ۲۶ هزار نفر آنها درمان شدند اما از این تعداد ۵۴ نفر تاکنون جان باخته‌اند و البته اکنون حدود ۵ تا ۶ هزار پرستار به علت ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ در مرخصی استعلاجی هستند.

وی ادامه داد: در مورد دسترسی به وسایل پیشگیرانه مانند ماسک، شیلد (محافظ صورت)، دستکش و لباس محافظ پرستاران، وضعیت نسبت به ماه‌های اول اپیدمی کرونا بهتر شده اما همچنان در برخی بیمارستان‌ها گزارش‌هایی داریم که این اقلام به صورت سهمیه‌بندی به پرستاران داده می‌شود، این مسئله شایسته نیست زیرا حداقل‌هایی که باید در اختیار یک رزمنده مدافع سلامت داده شود، همین لوازم حفاظتی است و باید با گشاده دستی بیشتری این اقلام در اختیار پرستاران قرار گیرد.

استخدام ۷۶۵۰ پرستار

معاون سازمان نظام پرستاری از استخدام هفت هزار و۶۵۰ پرستار در بیمارستان‌های وزارت بهداشت و سازمان تأمین اجتماعی خبر داد و گفت: قرار است از حدود سه هزار و ۵۰۰ مجوز استخدامی سازمان تأمین اجتماعی، ۲۶۵۰ سهمیه برای استخدام پرستاران در این سازمان اختصاص پیدا کند، وزارت بهداشت هم قول داده تا سه ماه آینده حداقل پنج هزار پرستار استخدام کند، قرار است اولویت استخدام با پرستارانی باشد که در ماه‌های گذشته در بخش‌های کرونا به صورت شرکتی فعالیت کرده اند، اگر این اتفاق بیفتد، با توجه به خستگی پرستاران می‌تواند روح تازه‌ای در بین کادر پرستاری ایجاد کند.

وی ادامه داد: استخدام این پرستاران شرکتی هم باعث می‌شود وضعیت معیشت آنها بهتر شود و هم تعهدات و انگیزه خدمتی آنان بیشتر می‌شود. ممکن است در برخی مناطق مرزی تعداد کافی پرستار برای استخدام وجود نداشته باشد اما به طور کلی در کشور تعداد پرستاران شرکتی که تمایل به استخدام دارند بیش از سهمیه‌های استخدامی است.

عزیزی از افزایش ۵۰ درصدی حقوق پرستاران خبر داد و گفت: افزایش ۵۰ درصدی حقوق پرستاران بر اساس فصل دهم قانون مدیریت کشوری که از اول امسال برای پرستاران شاغل در بیمارستان‌های دولتی اجرا شد، از مهر امسال برای پرستاران تأمین اجتماعی نیز اعمال می‌شود و امیدواریم در ادامه، این افزایش حقوق برای پرستاران شاغل در مراکز درمانی نیروهای مسلح نیز اعمال شود، البته این افزایش حقوق هنوز شامل پرستاران شاغل در بخش خصوصی نشده و مشکلات پرستاران در این بخش بیشتر است.

معاون سازمان نظام پرستاری به ایرنا گفت: یکی دیگر از مطالبات پرستاران، پرداخت حق فوق‌العاده ویژه است که با توجه به قول سازمان برنامه و بودجه، قرار است در فصل پاییز در آبان یا حداکثر در آذر در حکم پرستاران اعمال شود، با این اقدام حداقل یک میلیون تومان به حقوق پرستاران اضافه می‌شود. البته ممکن است با توجه به مشکلات اعتباری دولت، تأمین بودجه آن در سال ۹۹ با مشکلاتی مواجه باشد اما نکته مهم این است که با صدور این احکام اعتبار پرداخت فوق‌العاده ویژه پرستاران در بودجه سال آینده اختصاص پیدا می‌کند.

کد خبر 450835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.