واقفان نیاز روز را درنظر بگیرند/بهره‌برداری از ۲۰۰ پروژه تجاری در دهه وقف

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: در حال حاضر ضروری است که واقفان نیاز روز را در نظر بگیرند، در این زمینه ۲۰۰ پروژه قابل بهره برداری در دهه وقف امسال اجرایی می‌شود.

به گزارش ایمنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حجت‌الاسلام محمدحسین بلک با تبریک دهه وقف و با اشاره به اینکه وقف از دیرینه‌ترین سنت‌های اسلامی و نبوی است که ریشه‌های عمیقی در احادیث اسلام دارد، اظهار کرد: این رفتار یکی از سیره‌های مستمر انسانی است به طوری که از دیرباز و تا امروز در همه اقوام و ملل و مذاهب گوناگون وجود داشته که افرادی از داشته‌های خود برای افرادی در آینده و شرایط پیش رو بخشش کنند.

وی افزود: جامع‌ترین این رفتار در اسلام مطرح شده که این مسئله به نوعی معامله با خدا تلقی شده، از دیدگاه اسلامی به این معناست که خداوند این مال را به من داده بود، آن را مجدد به خدا برگرداندم تا نیازمندان از آن استفاده کنند.
در واقع وقف معامله با خداست.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه وقف در اسلام علاوه بر رفع دغدغه‌های اجتماعی به نوعی اقدام خداپسندانه و معامله معنوی محسوب می‌شود، گفت: این اقدام اجر معنوی نیز دارد و حتی پس از مرگ واقف نیز این اموال می‌تواند برای واقف تأثیر مثبت داشته باشد.

احصاء ۸۰۰ نیت وقف برای نیاز عمومی و اختصاصی جامعه

وی با بیان اینکه از دیدگاه اجتماعی نیز امروزه شاهد تأثیر وجود موقوفات بزرگ در زندگی عموم شهروندان هستیم، افزود: محدوده‌های اجتماعی موقوفات زوایای زیادی دارد که از آن جمله احصاء ۸۰۰ نیت است که نیاز عمومی و اختصاصی جامعه اسلامی را تاکنون برطرف کرده است.

حجت‌الاسلام بلک با بیان اینکه در حال حاضر ضروری است که واقفان نیاز روز را در نظر بگیرند، اضافه کرد: البته این به این معنا نیست که در گذشته واقفان به این مهم توجه نداشته‌اند، واقفان در گذشته دغدغه‌ها را به خوبی احصاء و به درستی وقف کرده‌اند.

وی با بیان اینکه امروز ما نیازهای روز را احصاء کرده و با واقفان در میان می‌گذاریم، تصریح کرد: البته باید توجه داشت که ۸۰۰ نیتی که در گذشته احصاء شده امروز تغییر شکل داده اما همان نیت نیاز است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه امروز هم می‌توان از نیت‌های گذشته استفاده کرد، ادامه داد: برای مثال در گذشته نیات برای حمام در حوزه بهداشت داشته‌ایم که این نیاز در حال حاضر وجود ندارد و معادل آن با توجه به شیوع کرونا نیاز به تأمین تجهیزات بهداشتی داریم.

وی با بیان اینکه در بازه‌ای از زمان با فراوانی وقف در یک موضوع روبرو می‌شویم، اضافه کرد: برای مثال در بازه‌ای از زمان وقف برای راه‌اندازی سرای سالمندان را داریم و این در حالی است که بنا بر اعلام سازمان بهزیستی سرانه سالمندان در شرایط فعلی مازاد بر جمعیت سالمندان است اما در بخش‌هایی مانند کودکان بی سرپرست و بد سرپرست دچار کمبود فضا هستیم که این موضوع را اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

کودکان را با کار خیر آشنا کنیم

حجت‌الاسلام بلک با بیان اینکه برای ترویج فرهنگ وقف باید کودکان را با ادبیات کار خیر و احسان و نیکوکاری پرورش دهیم، اظهار کرد: همه باید توجه داشته باشند که هر آنچه قابل دوام است را می‌توان وقف کرد و در این زمینه افرادی که کتاب دارند می‌توانند آنها را وقف کنند.

وی در ادامه در خصوص وقف‌های جدید به ویژه وقف پول گفت: باید توجه داشت که پول مصرفی است اما می‌توان با وقف درآمد محلی این امر را مستمر ساخت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در خصوص برنامه‌های در دستور کار اوقاف اصفهان برای گرامیداشت دهه وقف نیز خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی در بقاع متبرکه و امامزادگان به عنوان محل آمد و شد مردم، محلی برای گردشگری‌های مذهبی، رونق فضاهای فرهنگی، توسعه ابعاد اقتصادی و … از جمله برنامه‌های در دستور کار است.

وی افزود: برای این امر الحاق رواق امام سجاد (ع) به امامزاده سید محمد خمینی‌شهر، توسعه در بقاع آران و بیدگل و کلنگ زنی چند مورد توسعه رواق‌های حرم‌های مطهر از جمله این پروژه‌های عمرانی است.

حجت‌الاسلام بلک راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در بقاع متبرکه را نیز از دیگر پروژه‌های قابل بهره برداری در دهه وقف اعلام کرد و گفت: ظرفیت این پروژه‌ها ۳۵۰ کیلووات با سرمایه‌گذاری اوقاف است و این امر می‌تواند الگویی برای مصرف و یا تولید انرژی باشد.

بهره برداری از ۲۰۰ پروژه تجاری در دهه وقف امسال

وی همچنین به بهره برداری از پروژه‌های تجاری اوقاف اشاره کرد و گفت: در این زمینه ۲۰۰ پروژه قابل بهره برداری در دهه وقف امسال اجرایی می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه طی یک سال گذشته با مشارکت مرکز علمی – پژوهشی رویان مرکز دامپروری را راه‌اندازی کردیم، افزود: در این مرکز زایش‌های اولیه‌ای صورت گرفته که در نوع خود بی‌نظیر است.

وی با بیان اینکه فرصت‌های سرمایه گذاری زیادی را در موقوفات استان اصفهان داریم، ادامه داد: این ظرفیت در ارتباط با گردشگری، دامپروری و کشاورزی و تجاری است که همه این فرصت‌ها در قالب دفترچه‌ای تدوین شده و در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

حجت‌الاسلام بلک با بیان اینکه راه‌اندازی جایگاه‌های سوخت از دیگر برنامه‌های در دستور کار دهه وقف امسال در استان اصفهان است، افزود: این جایگاه‌ها بر اساس اعلام نیاز شرکت پخش فرآورده‌های نفتی راه اندازی خواهد شد.

وی تجلیل از برترین‌های مسابقات قرآن را نیز از دیگر برنامه‌های اوقاف استان اصفهان در دهه وقف اعلام کرد و ادامه داد: همچنین از هیئات مذهبی که در سال جاری با توجه به شرایط ویژه موجود همکاری خوبی داشتند قدردانی می‌کنیم.

کد خبر 450338

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.