انعقاد قرارداد مشاور مادرِ ساماندهی رودخانه کشف رود مشهد در آبان ماه ۹۹

معاون خدمات شهری شهردار مشهد از انعقاد قرارداد مشاور مادرِ ساماندهی رودخانه کشف رود در آبانماه سال جاری و هماهنگی و برنامه ریزی برای بکارگیری پیمانکار و شروع عملیات ساماندهی و درختکاری حاشیه دو طرف این رودخانه، حدفاصل پل شاهنامه تا کنارگذر شمالی مشهد به وسعت حدود ۳۰۰ هکتار درختکاری خبر داد.

مهدی یعقوبی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: ساماندهی رودخانه کشف رود به عنوان یکی از معضلات بزرگ زیست محیطی شرق کشور، از ۲۰ آبان ماه سال گذشته با همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی و متولی استان و با محوریت شهرداری مشهد آغاز شد.

وی افزود: در اولویت نخست، تجمیع مطالعات انجام شده در حوزه‌های مختلف در دستور کار قرار گرفت و همزمان اقدامات اجرایی برای حفاظت از بسترهای آزاد شده در دو طرف این رودخانه، اعم از نصب تابلو، نصب دیوارهای پیش ساخته بتنی، استقرار نیروهای حفاظتی و … صورت پذیرفت.

وی افزود: از آنجا که برای رفع مشکلات زیست محیطی این رودخانه، لازم است با جدیت موضوع احداث تصفیه خانه‌ها پیگیری شود، شهرداری مشهد با تخصیص اعتبارات لازم، احداث تصفیه خانه سپتاژ را به عنوان پروژه شاخص زیست محیطی، در اولویت پروژه‌های اجرایی سال جاری و سال آینده قرار داده تا با احداث آن نقش مؤثری در کاهش آلودگی‌های این رودخانه ایفا نماید و همزمان مذاکرات با آب منطقه‌ای و آبفا برای تعیین مدل مالی و فرایند اجرایی احداث تصفیه خانه بزرگ طبرسی در حال انجام است.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد افزود: در جلسه کمیته فنی کشف رود که در راستای هماهنگی بیشتر دستگاه‌های متولی و تصمیم‌گیری در خصوص اقدامات پیش رو برگزار شد، بر تهیه اسناد لازم مطابق مطالعات مصوب مشاور در خصوص مهندسی رودخانه تاکید شد و برای بکارگیری پیمانکار و شروع عملیات ساماندهی بستر رودخانه و درختکاری دو طرف کشف رود، حدفاصل پل شاهنامه تا محدوده شرقی مشهد (کنار گذر شمالی) اقدام شود، تا از این طریق از بخشی از اقدامات متخلفانه نظیر تصرف غیرقانونی بستر رودخانه و ورود فاضلاب‌های خطرناک به این رودخانه جلوگیری شود.

وی ادامه داد: در همین راستا در محدوده بین جاده کلات تا خین عرب، عملیات اجرایی برای ساماندهی رودخانه از اسفند ماه سال ۹۸ شروع شده و تا کنون حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

یعقوبی اظهار امیدواری کرد: با همراهی آب منطقه‌ای بتوانیم برای مابقی عرصه باقیمانده به مساحت حدود ۳۰۰ هکتار، توسعه درختکاری جدید و فرآیند تهیه اسناد و واگذاری کار به پیمانکار را طی نموده و عملیات اجرایی را حداکثر از آذر ماه سال جاری شروع کنیم.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد با بیان اینکه با پیگیری انجام شده، قرارداد مشاور مادرِ ساماندهی این رودخانه در آبان ماه سال جاری منعقد خواهد شد، تصریح کرد: از دیگر تصمیمات این جلسه، پیگیری فراخوان جذب سرمایه گذار از طریق حوزه اقتصادی شهرداری، برای زراعت چوب و سایر گونه‌های گیاهی متناسب با اقلیم و شرایط موجود، برای محدوده حدفاصل ضلع شرقی حریم مشهد تا پنج کیلومتر بعد از تصفیه خانه چرمشهر بود و مقرر گردید سازمان جهاد کشاورزی، لیست گونه‌های گیاهی مناسب برای کاشت در این محدوده را اعلام کند و برای تخصیص پساب مورد نیاز نیز، برنامه ریزی لازم با مشارکت آب منطقه‌ای و آبفا انجام شود.

کد خبر 450280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.