جزئیات ماهواره پارس ۱ اعلام شد

در آستانه طراحی و ساخت و تحویل ماهواره سنجش از دور "پارس ۱"، وزارت ارتباطات جزئیات این ماهواره، کاربرد و نحوه قرارگرفتن آن در مدار زمین را اعلام کرد.

به گزارش ایمنا، ماهواره «پارس ۱» توسط پژوهشگران پژوهشگاه فضایی طراحی و ساخته شده و هم اکنون مراحل تحویل به سازمان فضایی ایران را طی می‌کند. در همین حال ماهواره «ناهید ۲» نیز در این پژوهشگاه مراحل ساخت را می‌گذراند.

به گفته وزارت ارتباطات ماهواره‌های «پارس ۱» و «ناهید ۲» آخرین مدل از ماهواره‌های ایرانی، در حال پشت سر گذاشتن مراحل نهایی ساخت و آزمایش فنی پیش از تزریق به مدارهای فضایی هستند.

ماهواره «پارس ۱» به‌عنوان یک ماهواره سنجشی قرار است با استفاده از دوربین دارای رزولوشن بالا و توان تفکیک ۱۵ متری، از تمام نقاط کشور عکس‌برداری کند و با استفاده از فرستنده پرقدرت مخابراتی عکس‌های خود را از مدار ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین به ایستگاه‌های زمینی ارسال کند.

این تصاویر قرار است برای پایش اراضی کشاورزی و جنگل‌ها، بررسی وضعیت دریاچه‌ها و تخمین وسعت مخاطرات طبیعی همچون آتش‌سوزی‌ها و سیل مورد استفاده قرار گیرد.

ماهواره «ناهید ۲» یک میکرو ماهواره مخابراتی مکعبی با وزن ۱۱۰ کیلوگرم است که مدل ارتقا یافته ماهواره «ناهید ۱» است، از زمین قابل هدایت و کنترل بوده و با تأمین انرژی از سلول‌های خورشیدی، می‌تواند در ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری از سطح زمین به مدت دو سال شناور باشد.

هر دو این ماهواره‌ها در پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات ساخته شده و مراحل آزمایش‌های تخصصی را در آزمایشگاه‌های پیشرفته خلأ حرارتی، ارتعاشات، اندازه‌گیری خواص جرمی و سازگاری الکترومغناطیس را پشت سر می‌گذارند.

منبع: خبرگزاری مهر

کد خبر 449853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.