بهبود روند صادراتی ایران در ۶ ماه نخست ۹۹

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: کاهش صادرات از ۵۰ درصد در فروردین به ۳۴ درصد در پایان ۶ ماه اول امسال رسید.

به گزارش ایمنا، حمید زادبوم در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی تجارت بین‌الملل افزود: به علت شرایط کرونا در جهان، کشورهایی که بیشتر درگیر کرونا شدند و مرزهای زمینی آنها بسته شد با کاهش صادرات بیشتری روبرو شدند.

وی با بیان اینکه این پدیده به ایران نیز مربوط است، تاکید کرد: در این مدت ۲۰ مرز مشترک ما با کشورهایی که پیش از این به آنها صادرات داشتیم بسته و ضربه بزرگی به اقتصاد ما وارد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به افزایش صادرات به روسیه و قزاقستان در دوران کرونا ادامه داد: با بازگشایی مرزهای زمینی با کشورهای همسایه، کاهش صادرات از ۵۰ درصد در فروردین به ۳۴ درصد در پایان ۶ ماه اول امسال رسید.

زادبوم یکی از دلایل اختلاف زیاد کاهش صادرات و واردات را نبود صادرات گاز به کشور ترکیه دانست و اظهار کرد: در ۵ ماه اول امسال صادرات ما به ترکیه ۵۱۳ میلیون دلار بوده در حالی که در ۵ ماه اول سال گذشته صادرات ما به این کشور دو میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار بوده و این اختلاف دو میلیارد دلاری به علت صادر نشدن گاز طبیعی به این کشور است.

وی اظهار کرد: عامل مؤثر دیگر بر کاهش صادرات، دو ماه بسته شدن مرزهای بسیاری از کشورهای همسایه بر کالاهای وارداتی به علت شیوع کرونا است که هنوز این محدودیت در واردات کالا به ترکمنستان ادامه دارد.

وی افزود: علاوه بر این، بعد از باز شدن مرزها، به علت تراکم کامیون‌های حمل بار در مرزها با کُندی در صادرات مواجه شده‌ایم که البته ممکن است هنوز هم در برخی مرزها شاهد این کُندی باشیم. رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: اگر وضع تجارت خارجی و صادرات به همین شیوه ادامه داشته باشد، می‌توان امیدوار بود که صادرات کشور نسبت به نیمه اول سال بیشتر شود.

کد خبر 449378

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.