جانِ آواز برای همیشه خُفت

مراسم خاک‌سپاری استاد محمدرضا شجریان در توس برگزار شد و پیکر خسرو آواز ایران به آرامگاه ابدی رفت.

به گزارش خبرنگار ایمنا، پیش تر قرار بود که مراسم خاک‌سپاری محمدرضا شجریان در اولین ساعات صبح امروز (۱۸ مهر) در توس آغاز شود و استاد آواز ایران در کنار حکیم ابوالقاسم فردوسی و در همسایگی مهدی اخوان ثالث به خاک سپرده خواهد شد؛ اما خانواده شجریان از جانمایی مقبره استاد شجریان ناراضی بودند و موقعیت جدیدی برای قبر ایشان در نظر گرفته شد. بدین ترتیب محلی در کنار موزه و مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی آرامگاه ابدی شجریان نام گرفت.

از ساعات ابتدایی صبح چهره‌های مختلفی از مردم تا افراد مشهور و شناخته شده در محوطه آرامگاه فردوسی در توس دیده شدند. مجتبی میرحسینی، محمد الهیاری، حمیدرضا نوربخش، سالار عقیلی، نیما جوان، پوریا اخواص، وحید تاج، زکریا یوسفی، نیلوفر محبی، علی ثابت‌نیا، علی عابدی، حسین علیشاپور، حسین پرنیا، فاضل جمشیدی، حامد بهداد، سحر دولتشاهی، علی سرابی، تهمورس پورناظری، سهراب پورناظری، داریوش پیرنیاکان و آوا مشکاتیان و کیوان ساکت از جمله چهره‌هایی هستند که در توس حاضرند.

مراسم خاک‌سپاری استاد شجریان قرار بود که روز گذشته پس از اقامه نماز در بهشت زهرا و انتقال پیکر به مشهد انجام شود، اما مراسم به امروز موکول شد. طبق گفته برخی نزدیکان شجریان، آرام گرفتن در توس و در کنار آرامگاه فردوسی بخشی از وصیت او بوده است.

در حوالی ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه پیکر استاد محمدرضا شجریان به توس رسید و با استقبال زیاد مردم مواجه شد، مراسم یادبود و خاک‌سپاری ایشان نیز پس از تشییع جنازه بر روی دستان مردم برگزار شد.

همایون شجریان پس از قرار گرفتن پیکر بی‌جان استاد شجریان، بر بالین او «مرغ سحر» را برای پدر سر داد و او را به این شکل بدرقه کرد.

او اظهار کرد: حرفی که در اینجا قصد دارم عنوان کنم، این است که هزار دستان موسیقی ایران را به خاک سپردیم و به این مصرع شعر اشاره می‌کنم «به نام خداوند جان و خرد»، همان‌طور که خرد، خرد خدایی است، جان هم، خدایی است.

وی ادامه داد: ما آرامش و اعتبار خود را از شما مردم می‌گیریم، باعث همه صبر و شکیبایی ما شما هستید و از همه تشکر می‌کنم که با همه سختی‌های موجود در مراسم تشییع و تدفین استاد شجریان شرکت کردید.

شجریان عنوان کرد: اگر این امکان وجود داشت، میلیون‌ها نفر از شما عزیزان می‌توانستند در این مراسم شرکت کنند، من به دستان شما بوسه می‌زنم.

در نهایت مراسم خاک‌سپاری محمدرضا شجریان با استقبال پرشور دوستداران هنر به پایان رسید.

گفتنی است، محمدرضا شجریان بعد از ظهر روز پنجشنبه ۱۷ مهرماه پس از تحمل دوره‌ای بیماری و در سن ۸۰ سالگی دارفانی را وداع گفت.

کد خبر 448908

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.