سریع‌ترین دوربین ماوراء بنفش جهان ساخته شد

محققان انستیتوی تحقیقات ملی کانادا دوربین جدیدی موسوم به UV-CUP ساختند که توانایی ثبت وقایع بسیار سریع را دارد و مدت بقای آنها در حد پیکوثانیه است.

به گزارش ایمنا، این دوربین به اندازه‌ای سریع است که می‌تواند از فوتون‌های در حال حرکت به صورت لحظه‌ای تصویربرداری کند.

فوتون یک ذره بنیادی بسیار کوچک است. فناوری تصویربرداری فوق سریع CUP که برای ساخت این دوربین مورد استفاده قرار گرفته، قبلاً برای تصویربرداری چندین تریلیون فریم در ثانیه استفاده شده است، اما تاکنون فقط برای ثبت تصاویر با استفاده از طول‌موج‌های مرئی و نزدیک به مادون قرمز به کار رفته است.

اما اکنون محققان توانستند این فناوری را برای تصویربرداری با طول‌موج‌های کوتاه‌تر ماورا بنفش و حتی اشعه ایکس به کار بگیرند. تصویربرداری با طول موج‌های کوتاه‌تر موجب افزایش سرعت تصویربرداری و در نتیجه افزایش تعداد فریم‌های ثبت شده در هر ثانیه می‌شود.

در واقع این دوربین جدید با استفاده از یک فوتوکاتد خاص و یک الگوریتم جدید برای تهیه تصویر، قادر است با سرعت ۰.۵ تریلیون فریم در ثانیه تصویربرداری کند.

فتوکاتد در واقع یک الکترود است که روی آن با ماده‌ای حساس به نور و دارای بار منفی پوشیده شده و در هنگام برخورد پرتوهای نور به آن الکترون ساطع می‌کند. محققان امیدوارند با جایگزینی فتوکاتد مورد استفاده در این دوربین و بهبود الگوریتم آن بتوانند کیفیت و سرعت دوربین را نیز افزایش دهند.

قرار است این دوربین برای تصویربرداری از پدیده‌های مختلف فیزیکی از جمله تولید پلاسما با لیزر مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 448881

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.