حمایت فائو از ایران برای تقویت تأمین مالی اقدامات اقلیمی

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در نشستی با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست، از ایران برای تقویت تأمین مالی اقدامات مربوط به تغییر اقلیم حمایت کرد.

به گزارش ایمنا، به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) برای ایجاد بستری جامع به منظور پرداختن و رسیدگی به مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی در ایران، با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مرجع صلاحیت‌دار ملی صندوق اقلیم سبز، حدود ۱۰۰ نهاد محلی، ملی و بین‌المللی را گردهم آورد و ضمن حمایت از افزایش ظرفیت این نهادها، زمینه گفت وگو و تعامل مشترک آنها بر سر مسائل مرتبط با تأمین مالی اقدامات اقلیمی را فراهم کرد.

دست‌اندرکاران شرکت‌کننده در این نشست مشورتی و کارگاه آموزشی دیدگاه‌های خود را درباره ظرفیت‌های نهادی و فنی کشور و همچنین چالش‌ها و گام‌های پیش‌روی لازم برای پرداختن و رسیدگی به مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی به اشتراک گذاشتند.

شرکت‌کنندگان در این نشست مشورتی و کارگاه آموزشی همچنین پیشنهادهای ارائه شده درباره چگونگی ارتقای ظرفیت مرجع صلاحیت‌دار ملی، اصلاح قواعد و مقررات و تدوین اولویت‌های سیاستی جدید برای دسترسی و استفاده بهینه از منابع مالی بین‌المللی به منظور تأمین مالی اقدامات مرتبط با کاهش و سازگاری با تغییرات اقلیمی در کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گفته گرولد بودِکِر نماینده فائو در جمهوری اسلامی ایران، فائو متعهد به تدوین و توسعه سازوکاری فراگیر برای تضمین مشارکت دست‌اندرکاران است، برگزاری جلسات مشورتی همچون نشست کنونی و ارائه فرصت‌های یادگیری، ظرفیت شرکای این پروژه را افزایش داده و موجب تحقق مسئله مالکیت کشوری به‌منظور سرمایه‌گذاری در اقدامات مرتبط با کاهش و سازگاری با تغییرات اقلیمی می‌شود.

فائو به عنوان نهاد پیشروی سازمان ملل متحد در پیشبرد و هدایت تلاش‌های جهانی در زمینه توسعه کشاورزی و روستایی پایدار و تاب‌آور به تغییرات اقلیمی، با ارائه توان و ظرفیت فنی و تخصصی خود به کشورهای عضو، از تلاش‌های آن‌ها در زمینه برنامه‌ریزی، دسترسی به منابع تأمین مالی و همچنین اجرا و گزارش‌دهی درباره اقدامات مرتبط با کاهش و سازگاری با تغییرات اقلیمی در کشاورزی و مدیریت منابع طبیعی، حمایت می‌کند.

کد خبر 448347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.