سالانه حدود ۳۰۰ هزار نفر به دیابتی‌های کشور اضافه می‌شود

رئیس انجمن دیابت ایران گفت: ۲۰ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال کشور مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند و سالانه حدود ۳۰۰ هزار نفر به شمار دیابتی‌ها اضافه می‌شود.

به گزارش ایمنا، اسدالله رجب اظهار کرد: دیابت نوع ۲ در کشور شیوع بالایی دارد و هر چه عمر متوسط ایرانیان بالاتر می‌رود ابتلاء به این بیماری نیز بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه سبک زندگی غلط مردم باعث شیوع فراوان این بیماری شده، اظهار داشت: استفاده از غذاهای فرآوری شده و استرس به دیابت نوع ۲ بیشتر دامن می‌زند و به مرور زمان همه اعضای بدن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

رئیس انجمن دیابت ایران از مردم خواست سبک زندگی و تغذیه خود را تغییر دهند، در غیر این صورت به گفته وی در آینده‌ای نزدیک با بیماران دیابتی زیادی کشور مواجه می‌شویم و هزینه‌های نظام سلامت و بهداشت و درمان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

رجب در مورد تزریق واکسن آنفلوانزا توسط این بیماران گفت: بیمارانی که قند آنها در حد طبیعی کنترل و زیر ۷.۵ درصد بوده و بیماری‌های زمینه‌ای مانند قلبی، عروقی، آسم و غیره ندارند، نیازی به واکسن آنفلوانزا به طور ۱۰۰ درصد ندارند.

وی تاکید کرد: اما بیمارانی که دچار دیابت بوده و بیماران زمینه‌ای نیز دارند باید واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.

رئیس انجمن دیابت ایران تصریح کرد: مبتلایان به دیابت جز گروه خطر ابتلاء به کرونا قرار دارند و باید به دستورالعمل‌ها و توصیه‌های بهداشتی توجه کرده و تردد عمومی را کاهش داده و در خانه بمانند و در چنین شرایطی می‌توانند در جهت کنترل هرچه بیشتر قندخون خود گام‌های مؤثری بردارند.

رجب افزود: در شرایط کنونی دیابتی‌ها همچون سایر افراد باید به تغذیه ایمن و سالم بیش از پیش توجه کنند، رعایت اصول تغذیه سالم بسیار کمک کننده بوده و لازم نیست مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های دارویی را جز تغذیه خود قرار دهند بیشتر از مواد غذایی مفید استفاده کنند.

به گفته وی، داشتن تحرک جسمی منوط به حضور در باشگاه‌های ورزشی نیست، در منزل هم می‌توان با نرمش‌های سبک و کششی فعالیت فیزیکی داشت، بعد از هر وعده غذایی حداقل ۱۵ دقیقه در منزل راه بروید، این کار به پیشگیری از چاقی و اضافه وزن شما نیز کمک می‌کند.

منبع: ایرنا

کد خبر 447791

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.