درخواست لغو محدویت برخی گروه های شغلی از دریافت کارت بازرگانی

معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به منظور لغو محدودیت برخی گروه های شغلی از دریافت کارت بازرگانی، پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات را به کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیئت دولت ارائه نموده است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، یکی از سیاست‌های دولت، تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و تجاری‌سازی نتایج پژوهش‌ها از طریق حمایت از حضور اعضای هیئت علمی در شرکت‌های دانش‌بنیان است، موضوعی که در قوانین کشور نیز مدنظر قرار گرفته است.

از جمله این موارد می‌توان به مستثنی شدن سمت‌های‏ آموزشی‏ در دانشگاه‏‌ها و مؤسسات‏ تحقیقاتی از اصل‏ (۴۱) قانون اساسی درخصوص ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل اشاره کرد‏. هم چنین، بر اساس تبصره (۷) ماده (۱) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، اعضای هیئت علمی می‌توانند نسبت به تشکیل مؤسسات و شرکت‌های صددرصد خصوصی دانش‌بنیان، اقدام و یا در این مؤسسات و شرکت‌ها مشارکت کنند.

اما درحال حاضر بر اساس آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، از صدور کارت بازرگانی برای شرکت‌های دانش‌بنیان با مدیریت اعضای هیئت علمی خودداری می‌شود. مطابق این آئین‌نامه، عدم اشتغال تمام وقت در وزارت خانه‌ها و سازمان‌های دولتی و قوای سه گانه، به عنوان یکی از شرایط لازم برای اخذ کارت بازرگانی مشخص شده است.

لذا با توجه به موارد فوق، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور پیشنهاد اصلاح آئین نامه یادشده و لغو محدویت مدیریت شرکت‌های تعاونی و شرکت‌های دولتی و شرکت‌های موضوع قانون حفاظت صنایع و مدیریت اعضای هیئت علمی در شرکت‌ها مؤسسات دانش‌بنیان از دریافت کارت بازرگانی را به هیئت دولت ارائه نموده است.

متن پیشنهادی به شرح زیر است:

«تبصره ۱ ذیل بند ۱-۳-۲ آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات به شرح ذیل اصلاح می‌شود:

مدیریت شرکت‌های تعاونی و شرکت‌های دولتی و شرکت‌های موضوع قانون حفاظت صنایع و مدیریت اعضای هیئت علمی در شرکت‌ها مؤسسات دانش‌بنیان، مشمول محدودیت بند ۷-۱-۲ نخواهند بود.»

کد خبر 447784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.