ماموریت‌های دفاتر امور زنان و خانواده قوه قضائیه به استان‌ها ابلاغ شد

مشاور و مدیرکل دفتر زنان و امور خانواده معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: حمایت‌ از زنان و خانواده و حمایت از اطفال و نوجوانان و تحقق پیشگیری رشدمدار از جمله ماموریت‌های اصلی این دفاتر است.

به گزارش ایمنا، به نقل از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، علی محمد زنگانه اظهار کرد: در بیش از هفت سال کار علمی و مشترک با دانشگاه‌های معتبر کشور؛ کارگروه پیشگیری رشدمدار شکل گرفت.

وی با بیان اینکه مداخله اساسی مدرسه محور تحت عنوان نماد (نظام مراقبتی دانش آموزان) در ۳۵ شهرستان پایلوت جامعه در حال اجراست، تصریح کرد: تا پایان برنامه ششم توسعه ۲۰ هزار مدرسه و در نیمه اول برنامه هفتم توسعه، تمامی مدارس تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

زنگانه اظهار کرد: سند ائتلاف ملی مداخله دوم تحت عنوان مداخله پیش از دبستان با عنوان تربیت اوان کودکی یا " تاک " در دست تهیه است و به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد.

مشاور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اضافه کرد: هشت هزار مربی آموزش خانواده آموزش و پرورش در مدت سه سال آموزش‌های لازم را گذرانده‌اند همچنین برنامه آموزش خانواده در مقاطع مختلف آموزش و پرورش به خصوص برای دانش آموزان سنین متوسطه دوم و ابتدایی بر اساس محتوای پیشگیری رشدمدار در حال انجام است.

زنگانه افزود: تربیت مدرس ملی و استانی برای پیشگیری پیش از دبستان نیز در حال انجام است و مربیان مهد کودک و پیش از دبستان در استان‌ها بر اساس ۹ جلد کتابی که برای انتقال مهارت‌های اجتماعی و رشد شناختی کودکان طراحی شده آموزش داده می‌شوند که این اقدام برای رشد و توسعه پیشگیری رشدمدار و استیفای حقوق کودکان از طریق انتقال غیرمستقیم انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر زنان و امور خانواده گفت: به منظور حمایت و تحکیم خانواده، دوره آموزش شش ساعته طراحی شده که در بخشی از آن آموزش حقوق پیش از ازدواج با همکاری وزارت بهداشت و کانون سردفتران در سطح استانی و ملی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تحقق ماده ۱۶ و استقرار نظام مشاوره و مراکز مشاوره خانواده در دادگاه خانواده، افزود: در همه استان‌ها مراکز مشاوره با کمک سازمان‌های همکار به خصوص بهزیستی مستقر شده است.

زنگانه گفت: به استناد ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده و ماده ۶۸ آئین‌نامه، موظف بودیم ملاقات فرزندان طلاق را از کلانتری خارج کنیم و به یک محیط مناسب ببریم که هم اکنون ۲۰۸ مرکز ملاقات فرزندان طلاق با عنوان مراکز مهر خانواده در استان‌ها شکل گرفته و با کمک دستگاه‌های همکار و انجام مشاوره‌ها هشت درصد بازگشت به زندگی و صلح و سازش شده است.

مدیرکل دفتر زنان و امور خانواده قوه قضائیه، اظهار کرد: زوجینی که برای دادخواست طلاق مراجعه می‌کنند در صورتی که کارشناس تشخیص دهد علت اختلاف و تقاضای طلاق ضعف مهارت ارتباط است، زوجین در کارگاه‌های مهر شرکت می‌کنند و به مدت هفت ساعت آموزش می‌بینند که این آموزش‌ها موجب شده است بین ۵ تا ۷ درصد صلح و سازش و بازگشت مجدد به زندگی داشته باشیم.

زنگانه ادامه داد: در طرح امنیت اخلاقی برای حجاب و عفاف و کشف صور و سی دی‌های مستهجن، رابطه با جنس مخالف در فضای عمومی و پارک‌ها برنامه‌هایی داشته‌ایم و آنها به کارگاه‌های سبک زندگی به نام "هور" ارجاع داده می‌شوند.

مشاور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه قوه قضائیه در اجرای ماده ۱۶ اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر در دو بخش ساماندهی بعد از دستگیری و تعیین تکلیف و صدور حکم قضائی برای معتادان متجاهر که مجرم تلقی می‌شوند و تعیین تکلیف بعد از خروج و اجرای آئین نامه بعد از خروج که توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ شده است گفت: مسئولیت عملیاتی شدن و هماهنگی لازم ماده ۱۶ بر عهده معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم نهاده شده است.

وی افزود: اصلاح و باز اجتماعی کردن زندانیان نیز با اجرای برنامه‌ای با عنوان «هجرت» جز برنامه‌های حوزه پیشگیری از اعتیاد است که در دوره‌های ۲۱ روزه قبل از ترخیص انجام می‌شود و برای کسانی که در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند ۲۳ درصد بهبودی پایدار داشته‌ایم.

کد خبر 447722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.