قطبی: مناهج الامتثال جایگاه حجاب در احکام و قانون را تعیین می‌کند

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: برای اینکه بدانیم که حجاب باید در مقوله حکمی باشد یا تبدیل به قانون شود و اینکه کدام بعد حجاب در حکم است و کدام بعد آن باید در قانون باشد، یک منطق وجود دارد و علمی می‌خواهد که نام آن را «مناهج الامتثال» گذاشته‌ام و این یک میدان علمی وسیع می‌خواهد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی با بیان اینکه برخی معتقدند باید به عمق وجود و درونیات فرد نفوذ کرد و از این طریق آنگونه که می‌خواهیم او را تربیت کنیم، افزود: امروز روانشناسی بسیار گسترده و متکثر الاضلاع شده و در زمینه‌های مختلف کاربرد دارد.

وی روانشناسی صنعتی، معماری شهری، زیست اجتماعی و تحصیلی را از انواع حیطه‌های روانشناسی دانست و گفت: امروز روانشناسان هسته مرکزی رفتارها در جامعه جهانی را به دست گرفته اند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان علم روانشناسی و جامعه شناسی را به عنوان ابزاری برای شناخت و در نتیجه مدیریت و کنترل رفتارهای بشر معرفی کرد و اظهار کرد: دو نوع نگرش مهم نسبت به انسان وجود دارد که یک نگاه مبتنی بر درونیات است و نگاه دوم مبتنی بر محیط پیرامونی است که البته نگرش‌های دیگری هم وجود دارد.

قطبی تمدن را عینیت بخشی به یک نگرش بنیادین دانست و گفت: متأسفانه بعد از استاد شهید مطهری واژه جهان بینی در کشور به محاق رفت. اعتقاد و باور به خداوند باید در زندگی ما ورود کند و در زیست ما تأثیر بگذارد و این جهان بینی می‌تواند منجر به تمدن اسلامی شود و در برابر تمدن جامعه شناسانه و روان‌شناسانه قرار دارد.

وی با بیان اینکه نگاه ما به روانشناسی نباید سطحی باشد، تصریح کرد: البته نباید پذیرش تمام عیار در برابر روانشناسی داشته باشیم و باید بدانیم که دین اسلام یک نگاه بلند دامنه اجتماعی دارد. منطق نگاه جامعه شناسی به انسان و دین در برش اجتماعی به انسان، یکی نیست، در جامعه شناسی بر اساس تفکر و فلسفه اجتماعی می‌خواهند انسان را مدیریت کنند و تمام هدف بر این بنیاد قرار می‌گیرد و در منطق دینی، اجتماع یک دستمایه برای مدیریت دینی جامعه می‌شود و از نگاه اجتماعی به عنوان یک ظرفیت برای مدیریت دینی استفاده می‌شود

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان هدف از ارسال رسل را اقامه دین در جامعه و اجرای دین در همه جوانب دانست و گفت: قرآن یک کتاب آسمانی است که برای اجرا بر روی زمین آمده است و برای اجرا شدن دین در جامعه، ابتدا باید دین را ترجمه کنیم و این ترجمه به معنای تبدیل کردن دین به یک سری مدل‌های قابل اجرا در جامعه است.

قطبی ترجمه حکمی و قانونی را دو نوع از ترجمه دین در جامعه برشمرد و اظهار داشت: باید بدانیم که کدام موارد دین در حیطه حکم شرعی و رساله عملیه قرار می‌گیرند و کدام یک باید تبدیل به قانون شوند، همچنین باید بسیار مراقب باشیم که تشخیص صحیح بدهیم تا تصمیم اشتباه ما سبب ایجاد مشکل در جامعه و اجرای دین در جامعه نشود.

علم «مناهج الامتثال» جایگاه حجاب در احکام و قانون را تعیین می‌کند

وی موضوع حجاب را به عنوان یک مثال در اجرای دین در جامعه عنوان کرد و گفت: برای اینکه بدانیم که حجاب باید در مقوله حکمی باشد یا تبدیل به قانون شود و اینکه کدام بعد حجاب در حکم است و کدام بعد آن باید در قانون باشد، یک منطق وجود دارد و علمی می‌خواهد که نام آن را «مناهج الامتثال» گذاشته‌ام و این یک میدان علمی وسیع می‌خواهد که متأسفانه امروز کاملاً در حاشیه قرار گرفته است و توجهی به آن نمی‌شود.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان ترجمه ارزش به خدمت را نوع سوم از ترجمه دین در جامعه دانست و گفت: «و شاورهم فی الامر» یک قسمت از دین است که با ایجاد مراکز مشاوره بدون تبدیل آن به حکم یا قانون، می‌توان جامه عمل به آن پوشاند و آن را در قالب یک خدمت در جامعه اجرا کرد.

قطبی با بیان اینکه گاهی یک ارزش به محصول و کالا ترجمه می‌شود، افزود: این نوع از ترجمه هم منطق و روش خود را می‌طلبد که باید دقت زیادی در آن صورت گیرد. مثلاً یک ترازو می‌تواند با منطق و ارزش بسط سلامت در جامعه تولید شود.

اسیر رسانه و فیلم نشویم

وی عادت‌واره‌های اجتماعی را عامل توانا برای بسط ارزش‌ها در جامعه معرفی و اظهار کرد: حج و نماز جماعت آئین‌های اجتماعی هستند که دین اسلام حدود و نحوه اجرای آن‌ها را تعیین کرده است، اما مراسم جشن تکلیف و سفره حضرت ابوالفضل (ع) و چاووشی عادت‌واره های اجتماعی با رویکرد دینی هستند که خود ما حدود و نحوه اجرای آن‌ها را توافق کرده‌ایم و اینها یک نوع از ترجمه دین در جامعه با ضریب اثر بسیار بالا هستند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با اشاره به لزوم ابداع عادت‌واره‌های با موضوع مسائل روز کشور، تصریح کرد: متأسفانه بر روی عادت‌واره‌های مورد نیاز برای ترویج دین در جامعه که متناسب با جامعه امروز کشور و جهان هستند، کار نکرده‌ایم و در این زمینه غفلت صورت گرفته است. امروز باید عادت‌واره‌های برای مبارزه با اعتیاد بسازیم و اسیر رسانه و فیلم نشویم و خودمان را از ابزار زدگی نجات دهیم.

قطبی افزود: اینکه رسانه و فیلم ابزار قوی برای ترویج افکار و مدیریت جامعه هستند، شکی نیست، اما اگر آمریکا فقط از این ابزار استفاده می‌کند برای این است که آن‌ها تبار و فرهنگ ضعیفی دارند، اما ما در گذشته با عادت‌واره‌های زندگی می‌کردیم و امروز خودمان را فقط محدود به ابزارهایی مانند انیمیشن و فیلم کرده‌ایم و از عادت‌واره‌ها فاصله گرفته‌ایم و نقطه قوت خود را نادیده گرفته‌ایم.

کد خبر 447710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.