رنگ گل‌ها در واکنش به گرمایش زمین تغییر می‌کند

نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که گل‌ها در واکنش به گرم شدن کره زمین رنگ خود را تغییر می‌دهند.

به گزارش ایمنا، بدون شک روند صعودی در گرمایش کره زمین وجود دارد و ما نمی‌توانیم تأثیر انسان را در آن انکار کنیم. در حالی که برخی از ما برای جلوگیری و کاهش آن تلاش می‌کنیم، اما متأسفانه در نهایت نیز مجبور هستیم خود را با تغییرات اجتناب ناپذیر حاصل از آن تطبیق دهیم و این فقط ما انسان‌ها نیستیم که خود را با گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی حاصل از آن تطبیق می‌دهیم.

تحقیقات جدید نشان داده است که بعضی از گل‌ها در حال گسترش رنگدانه‌های خود بر روی گلبرگ‌ها هستند تا از گرده خود در برابر افزایش تابش اشعه ماوراء بنفش و کاهش ازون محافظت کنند؛ این مطالعه نشان می‌دهد که آن‌ها این کار را از سال ۱۹۴۱ آغاز کرده‌اند.

مجموعه‌ای از ۱۲۳۸ نمونه گیاه "هرباریوم" از ۴۲ گونه مختلف گل بین سال‌های ۱۹۴۱ تا ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار گرفته تا در این مورد آزمایش شود که آیا رنگدانه‌های این گیاهان بسته به مکان آن‌ها یعنی استرالیا، اوراسیا و آمریکای شمالی متفاوت است.

"هرباریوم"(herbarium) مجموعه‌ای از گیاهان خشک و حفظ شده و اطلاعات مربوط به آن‌ها است که برای مطالعات علمی استفاده می‌شود. این اصطلاح را می‌توان در مورد ساختمان یا اتاقی که مجموعه در آن نگهداری می‌شود یا موسسه‌ای که نه تنها از آنها نگهداری می‌کند بلکه از آن‌ها استفاده هم می‌کند، به کار برد.

نمونه می‌تواند گیاهان کامل یا قسمتی از گیاهان باشد که معمولاً خشک شده و روی یک ورق یا کاغذ چسبانده شده است. همچنین بسته به مورد ممکن است در جعبه‌هایی ذخیره شده یا در الکل و دیگر مواد نگهدارنده قرار داده شده باشد. نمونه این مجموعه اغلب در توصیف آرایه‌های گیاهی به عنوان منبع استفاده می‌شود.

تصاویر گرفته شده از یک گونه در سال‌های مختلف توسط دوربین‌های حساس به اشعه ماوراء بنفش گرفته شده تا محققان ببینند آیا تغییری قابل مشاهده است و مشاهده کردند که اختلافات آن‌ها در طول سالیان آشکار بود.

رنگدانه‌ها در سطح جهانی در تمام گل‌ها دو درصد افزایش یافته بود. با این حال در گل‌های دارای گرده و در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش کمی متفاوت بود. این مطالعه نشان داد گونه‌های در معرض تابش، با کاهش ازون بیشتری مواجه هستند و افزایش رنگدانه چشمگیرتری را نشان می‌دهند. به گفته محققان در گونه‌هایی که پرچم آن‌ها درون گلبرگ‌ها محصور شده‌اند، با افزایش دما رنگدانه‌ها کاهش می‌یابد.

به اندام نر گیاهان در تولید مثل جنسی، "پرچم" می‌گویند. دستگاه زایای نر شامل عضو تولید مثل نر گیاه است که پرچم نام دارد و جایگاه آن در خارج دستگاه زایای ماده و داخل جام گل (بین مادگی و گلبرگ) است. هر پرچم از دو بخش "بساک" و "میله" تشکیل شده است؛ بساک غالباً شامل چهار کیسه حاوی دانه‌های گرده است که کیسه بساک گفته می‌شود.

پرچم‌ها در وسط گل‌ها به شکل میله‌های باریک و بلندی هستند که برجستگی‌های کوچکی در نوک آن‌ها دیده می‌شود. روی برجستگی‌های نوک پرچم، گرد زرد رنگی وجود دارد که اگر به آن‌ها دست زده شود، به انگشتان می‌چسبند.

بساک مهمترین بخش پرچم است که در آن دانه‌های گرده تشکیل می‌شوند. در هر بساک غالباً دو حجره اصلی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها به نوبه خود دارای دو حجره کوچک‌تر به نام کیسه گرده است؛ درون کیسه‌های گرده دانه‌های گرده تولید می‌شود.

در این تحقیق مشاهده شد که گل‌ها برای محافظت از گرده‌های خود در حال افزایش رنگدانه‌ها هستند. با توجه به افزایش رنگدانه‌ها، آن‌ها نورهای ماوراء بنفش بیشتری را جذب می‌کنند که منجر به گرم شدن بیش از حد گرده می‌شود و بنابراین احتمال زیست پذیری بیشتر را کاهش می‌دهد.

این مطالعه نشان می‌دهد که گرمایش جهانی ممکن است گرده افشانی را از طریق تأثیر بر رنگ گل‌ها تغییر دهد و این امر تأثیراتی بر تناسب تولید مثل گیاهان می‌گذارد.

این مطالعه اولین تحقیقی است که چنین داده‌هایی را آشکار می‌کند و بیش از یک گونه را پوشش می‌دهد. مطالعات قبلی که روی گونه خاصی از پرندگان انجام شده بود، نشان داد که آن‌ها با افزایش دما، "ملانیسم" یا سیه‌چردگی را تجربه می‌کنند.

این مطالعه در مجله Current Biology منتشر شده است.

منبع: ایسنا

کد خبر 447394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.