توزیع ۳۵۰ میلیارد تومان برای پزشکان خانواده شهری و روستایی

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در هفته جاری حدود ۲۰۰ میلیارد تومان منابع مالی به منظور پزشک خانواده شهری و ۱۵۰ میلیارد تومان نیز به منظور پزشک خانواده روستایی و حدود ۸۰ میلیارد تومان نیز برای خرید کیت تشخیصی کرونا هزینه خواهیم کرد که بین استان‌ها توزیع می‌شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از وزارت بهداشت، علیرضا رئیسی در اجلاس غیرحضوری رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که روز دوشنبه با حضور معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌ها و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: بر اساس پیگیری‌های وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه قول مساعد داده که تا آخر ماه جاری، مبلغ قابل توجهی از بدهی‌هایی که ما در حوزه بهداشت داریم را در اختیارمان قرار دهد.

ازدحام در پاساژها و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی

وی در این اجلاس درباره ازدحام مردم در اماکنی مانند پاساژها و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیان کرد: همکاران بهداشت محیط به عنوان ضابطان قضائی در استان‌ها حضور دارند و اختیار تعطیل کردن خاطیان پروتکل‌های بهداشتی را دارند. با سازمان تعزیرات نیز تفاهمنامه‌ای به امضا رسانده‌ایم و بر اساس آن، امکان حضور گشت‌های مشترک وجود دارد و اختیار تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی اماکن وجود دارد. نیروی انتظامی نیز براساس قانون مکلف است که همکاری کند.

معاون وزیر بهداشت خطاب به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار کرد: دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا در رابطه با سطوح نظارتی را ابلاغ کردیم و درخواستم این است که در ستاد استانی آن را اجرایی کنید. دستگاه‌ها موظف هستند بر اساس این دستورالعمل به دانشگاه‌های علوم پزشکی گزارش دهند. در این دستورالعمل وظایف دستگاه‌ها مشخص شده است. بنابراین رؤسای دانشگاه‌ها و معاونان آنها در مورد این دستورالعمل، سختگیرانه عمل کنند و گزارش آن را به ما بدهید تا در حضور رئیس جمهوری اعلام کنیم که مثلاً کدام دستگاه‌ها و نهادها گزارش و اطلاعاتی ارائه نکرده‌اند.

اعمال سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی

رئیسی درباره اقدامات جدید در مورد اعمال سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی بیان کرد: در این راستا، یکی از اقدامات تقویت نظارت‌های مردمی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. به این صورت که هر صنفی باید QR کد خود را داشته باشد و اگر این QR کدها در معرض دید باشد، افراد می‌توانند با اسکن کد با موبایل به سوالات پاسخ دهند و گزارش آن برای ما ارسال شود تا با صنف خاطی برخورد کنیم.

همه مادران باردار واکسن آنفلوآنزا دریافت می‌کنند

معاون بهداشت وزیر بهداشت درباره توزیع واکسن آنفلوآنزا گفت: هر تعداد مادر باردار در کشور وجود داشته باشد، واکسن آنفلوآنزای رایگان دریافت می‌کند. آنها می‌توانند با کارت ملی خود به مراکز بهداشت مراجعه کنند. کمبودی هم در این زمینه نداریم.

وی ادامه داد: توزیع واکسن آنفلوآنزا را باید مدیریت کنیم. البته در نیمکره جنوبی هیچ موجی از بیماری آنفلوآنزا بروز پیدا نکرده و این موضوع نشان می‌دهد که رعایت پروتکل‌های بهداشتی تأثیر زیادی بر بیمار نشدن مردم دارد، اما از نظر روانی و نیاز برخی گروه‌ها به واکسن، باید پاسخگوی مردم باشیم.

رئیسی اظهار کرد: باید دقت شود که واکسن آنفلوآنزا در مراکز ۱۶ ساعته منتخب کرونا تزریق نشود. در واقع در مرکزی که بیمار کرونایی مراجعه می‌کند، نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق شود و این واکسن‌ها باید در مراکزی که بیمار کرونایی ویزیت نمی‌شود، تزریق شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: خانه‌های سالمندان و مراکز نگهداری از سالمندان تحت پوشش بهداشت بوده و واکسن آنفلوآنزا دریافت می‌کنند اما سالمندانی که بیماری زمینه‌ای شناخته شده‌ای ندارند و بالای ۶۵ سال هستند، باید پس از توزیع این واکسن در داروخانه‌ها، واکسن آنفلوآنزا را از داروخانه‌های سطح شهر تهیه کنند.

میزبانی از معاون بهداشت در اجلاس غیرحضوری رؤسای دانشگاه‌ها

طاهر موهبتی معاون حقوقی مجلس و امور استان‌های وزارت بهداشت نیز درباره برگزاری اجلاس غیرحضوری رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: روال برگزاری اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها به گونه‌ای است که هر جلسه با محوریت یکی از معاونان وزارتخانه برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: درباره تفویض اختیارات ستاد ملی مقابله با کرونا به دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدامات خوبی صورت گرفته است. در جلسه امروز میزبان معاون بهداشت وزارت بهداشت و مدیران این معاونت هستیم تا وضعیت اقدامات پیشگیرانه در حوزه بهداشت و مقابله با کرونا و توزیع واکسن آنفلوآنزا تببین شود.

کد خبر 446874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.