اصفهان جزء استان‌های صدرنشین دارای کودکان بی‌هویت است

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: بی هویتی و اختفا باعث حاشیه‌نشینی کودکان بی‌هویت شده، گمنامی آنان پدیده حاشیه‌نشینی را وخیم‌تر کرده و برای امنیت اجتماعی در این مناطق معضل محسوب می‌شود.

به گزارش ایمنا، فریده روشن سخنگوی شورای شهر اصفهان در نطق میان دستور خود در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، با اشاره به موضوع فرزندان بدون شناسنامه، اظهار کرد: به رغم تصویب اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی که با عنوان «قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» به تصویب رسید و نیز تصویب آئین‌نامه «اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» در نشستی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت سال جاری در هیئت دولت و قول سخنگوی دولت مبنی بر آغاز فرایند اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی از تیرماه، هنوز شاهد اجرای کامل این قانون در کشور و استان اصفهان نیستیم.

وی با بیان اینکه تعداد این کودکان در سیستان‌وبلوچستان، کرمان، خراسان و اصفهان زیادتر است، افزود: در طرحی که اخیراً سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز در خصوص حاشیه نشینی انجام داده است ۶۴ محله از میان ۲۲۸ محله اصفهان شناسایی شده که نرخ اتباع دو یا چند برابر میانگین شهری هستند و عملاً این افراد به‌واسطه " گمنامی اجتماعی " درگیر یکی از انواع حاشیه نشینی جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی هستند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه آمارها از کودکان بی هویت بسیار سیال بوده و شمار این کودکان از ۸۰۰ هزار نفر تا ۱.۵ میلیون نفر تخمین زده می‌شود، تصریح کرد: این کودکان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی هستند، زنانی که اغلب آن‌ها از اقشار محروم جامعه هستند و بخاطر محرومیت و پاره‌ای از ناهنجاری‌ها به صورت صرفاً شرعی و حتی بدون اینکه ازدواج خود را قانونی کنند، بدون ثبت ازدواج با مردان غیر ایرانی و غالباً افغانستانی، ازدواج کرده‌اند.

وی ادامه داد: بر اساس سرشماری وزارت رفاه، ۱۴ ملیت شناسایی شده که با زنان ایرانی ازدواج کرده‌اند و در ایران هستند اما فرزندانشان شناسنامه ندارند که دو ملیت اصلی در این زمینه افغانستانی‌ها و عراقی‌ها بوده‌اند.

روشن با بیان اینکه بی هویتی و اختفا باعث حاشیه‌نشینی این افراد شده و گمنامی آنان پدیده حاشیه‌نشینی را وخیم‌تر کرده و برای امنیت اجتماعی در این مناطق معضل محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: آمار تصاعدی همه آسیب‌های اجتماعی از جمله کودکان کار، کودک همسری، کودک آزاری و حاشیه‌نشینی و این مشاهده اجتماعی که بی هویتی می‌تواند بستر بسیاری از دیگر آسیب‌های اجتماعی باشد به ما هشدار می‌دهد که برای اجرای این قانون هرچه سریع‌تر دست به کار شویم.

وی افزود: از دادگستری، سازمان ثبت احوال و اداره اتباع استانداری و سایر دستگاه‌های مربوطه می‌خواهم که روند اجرای این قانون را تسهیل و تسریع کنند همچنین از سمن‌های فعال در محله‌های کمتر برخوردار می‌خواهم که اقدام به شناسایی، آگاه سازی و سوق دادن افراد بدون شناسنامه به مراجع قانونی برای اخذ شناسنامه شوند تا این افراد بتوانند از امکانات و آموزش‌های رسمی برخوردار شده و از این طریق از بخشی از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری و کمتر شود.

عدالت، آرمان شهیدان دفاع مقدس بود

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه نقش‌آفرینی ۲۰۰ شهید و چهار هزار جهادگر زن اصفهان در سال‌های جنگ تحمیلی می‌تواند الگویی برای زنان امروز باشد، ادامه داد: نسل ما رشادت زنان و مزدان این خاک در سال‌های دفاع مقدس را به خاطر دارد.

وی با بیان اینکه بی تردید، مقدس‌ترین جهاد، جهادی است که به عنوان دفاع از حقوق انسانی باشد، به هفتم مهرماه، روز آتش نشانی و خدمات ایمنی اشاره کرد و گفت: این روز یادآور آتش نشانانی است که هنگام اطفا حریق در پالایشگاه آبادان و در راه حفاظت از منابع این مرزوبوم، زیر بمباران هوایی به شهادت رسیدند.

روشن ادامه داد: پس از گذشت چهل سال معتقدم نتوانسته‌ایم به آنچه آرمان‌های شهدا بود، برسیم. آنچه آنها می‌خواستند دفاع از حق ضعفا و برقراری عدالت بود ولی افسوس که آرمان‌های شهدا محقق نشده است.

وی افزود: بر این عقیده‌ام که این هفته را باید زمانی برای فعالیت در راستای ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت و ارزیابی مسئولین از عملکرد خود در راستای تحقق اهداف شهدا بدانیم و به عنوان نماینده مردم در شورای شهر از همه همکاران مدیریت شهری به‌خاطر اقدامات انجام شده در این هفته تشکر می‌کنم.

مناسب‌سازی شهر برای سالمندان تسریع شود

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به روز نهم مهرماه، روز سالمند تصریح کرد: دوران سالمندی با ویژگی‌های خاصی همراه است و سالمندان با دارا بودن گنجینه‌ای از تجربه نیازهای روانی، اجتماعی و بهداشتی ویژه خود را دارند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه جامعه ما از نظر جمعیت شناختی روبه سالمندی پیش می‌رود و با توجه به شاخص‌های لازم برای ایجاد شهر دوستدار سالمند هنوز حتی در باغ تجربه به عنوان دفتر تخصصی سالمند زیرساخت‌های لازم وجود ندارد.

روشن خاطرنشان کرد: ایجاد فضای مناسب برای سالمندان در شهر و به ویژه در مرکز تخصصی سالمند باید در اولویت‌های شهر اصفهان به عنوان شهر دوستدار سالمند قرار گیرد و برای تحقق این امر می‌توان با مشارکت بخش خصوصی در زمانی سریع‌تر به نتیجه مطلوب رسید.

وی افزود: اقدامات فرهنگی برای کاهش تضاد میان نسل‌ها و ترویج فرهنگ احترام به بزرگترها و پذیرش سالمندی به عنوان دورانی ارزشمند از زندگی و نیز آماده سازی زیرساخت‌های بهداشتی، درمانی، آموزشی و مشاوره‌ای و امکانات شهری مناسب برای سالمندان از جمله اقداماتی است که از هم اکنون باید در تدوین برنامه‌های آتی شهر مورد توجه باشد.

نادیده گرفتن حقابه محیط زیست زاینده‌رود

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به بسته شدن جریان زاینده رود، افزود: علیرغم تذکر و پیگیری‌های شورای شهر همچنان شاهد سوءمدیریت و اجرا نشدن قوانین در این خصوص و بستن جریان زاینده رود هستیم.

وی با بیان اینکه حقابه محیط زیست همچنان نادیده گرفته می‌شود، تاکید کرد: از مسئولان وزرات نیرو و سازمان آب منطقه‌ای خواهانم که تأمین حقابه محیط زیست را مطابق با قانون در نظر داشته باشند و از سازمان حفاظت از محیط زیست می‌خواهم که بیش از گذشته پیگیر مسائل زیست محیطی به ویژه در زمینه جریان زاینده رود و همچنین آلودگی هوا باشد.

کد خبر 446570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.