افزایش ۱۰۰ میلیون تنی ظرفیت تولید فولاد در کشور

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش ظرفیت تولید زنجیره فولاد از ۱۲۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ به ۲۳۰ میلیون تن در زمان حال خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از شاتا، جعفر سرقینی در آئین افتتاح فاز دوم فولاد کاوه جنوب کیش با بیان اینکه ظرفیت تولید زنجیره فولاد از ۱۲۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ و به ۲۳۰ میلیون تن در حال حاضر رسیده است، اظهار کرد: امروز به همت متخصصان ایرانی و با وجود همه تحریم‌های ظالمانه به ظرفیت ۳۷ میلیون تن فولاد خام رسیدیم.

وی با بیان اینکه رتبه ۱۰ تولید فولاد دنیا را به دست آورده‌ایم، گفت: در چند سال گذشته توانستیم فرانسه و ایتالیا را از لحاظ تولید فولاد پشت سر بگذاریم.

رشد ۶.۵ درصدی تولید فولاد خام کشور

سرپرست وزارت صمت خاطرنشان کرد: رشد تولید فولاد دنیا در سال گذشته ۳.۵ درصد رشد داشته است، اما علی‌رغم سنگین‌ترین تحریم‌ها با اتکا به روحیه جهادی رشد تولید فولاد خام کشور ۶.۵ درصد شده است.

سرقینی ادامه داد: در پنج ساله منتهی به سال ۱۳۹۲ هر ساله ۲۲ تا ۲۳ میلیون تن سنگ آهن خام صادر می‌شد که این رقم در سال گذشته به کمتر از ۴ میلیون تن رسیده است.

صادرات ۱۲ میلیون تنی انواع فولاد در سال گذشته

وی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۱ حدود ۶.۵ میلیون تن واردات و ۱.۵ میلیون تن صادرات فولاد داشتیم اما در سال ۹۸ در زمینه صادرات فولاد رکورد زده شد و به ۱۲ میلیون تن صادرات انواع فولاد رسیدیم. همچنین در نتیجه تکمیل زنجیره‌ها فقط ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن واردات فولاد داشتیم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با یادآوری چشم‌انداز تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد خام تا افق ۱۴۰۴ گفت: اکنون ۳۷ میلیون تن فولاد آماده به کار داریم و بیست میلیون تن نیز در دست اجرا است که شروع شده و با این ظرفیت حتماً چشم‌انداز تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد محقق خواهد شد.

سرقینی گفت: صنعت فولاد بومی شده است و حتی تکنولوژی پرد را به همت متخصصان ایرانی به دست آورده‌ایم.

وی با اشاره به برخی آمارهای تولید در پنج ماهه امسال بیان کرد: در پتروشیمی رشد تولید ۶.۳ درصدی، لوازم خانگی ۴۲.۵ درصدی، آلومینیوم ۵۰ درصدی، فولاد ۸ درصدی، سیمان ۱۵ درصدی و خودرو ۱۸.۵ درصدی داشته‌ایم.

سرپرست وزارت صمت ادامه داد: در زمینه پروانه‌های بهره برداری رشد ۷۰ درصدی به لحاظ سرمایه گذاری داشته‌ایم و صدور جواز تأسیس افزایش ۳۱.۵ درصدی داشته است.

رشد مثبت ۲.۵ درصدی صنعت در سه ماهه اول امسال

سرقینی گفت: همه تحریم‌ها رشد صنعت به گفته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سه ماهه اول امسال ۲.۵ درصد مثبت بوده است.

کد خبر 446318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.