افزایش بارش‌ها در سال گذشته باعث پاسخ به همه مصارف شد

وزیر نیرو با بیان اینکه سال آبی ۹۸-۹۹ سال خوبی بود، گفت: متوسط ۵۰ ساله بارش‌های کشور ۲۵۰ متر است، اما در سال گذشته (۹۸- ۹۹) حدود ۳۱۷ میلیمتر بارش اتفاق افتاد که ۲۷ درصد از متوسط درازمدت بیشتر بود. همین مسئله سبب شد بتوانیم نیاز همه مصارف شرب و صنعت را پاسخگو باشیم.

به گزارش ایمنا، رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال‌های گذشته مرکزی برای مدیریت آب شهری با مشارکت تعدادی از کشورهای منطقه و نیز سایر کشورها تأسیس شد.

وی افزود: تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی مرتبط با مسائل آب و نیز برخی کشورهای اروپایی علاقمند نیز به عضویت این شورا درآمده‌اند.

وزیر نیرو گفت: عصر امروز یازدهمین اجلاس به صورت ویدئو کنفرانسی با حضور ۱۵ کشور برگزار می‌شود که هشت کشور در سطح وزیر و بقیه در سطح معاون وزیر و سایر مقام‌ها شرکت می‌کنند. ۹ سازمان بین‌المللی مرتبط نیز در این اجلاس حضور دارند. این اجلاس، با حضور جمهوری آذربایجان، افغانستان، بنگلادش، تاجیکستان، عراق، سوریه، قطر، آلمان، ارمنستان، ازبکستان، ترکیه، سوئیس، عمان، مصر و هند عصر امروز به میزبانی ایران و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود.

برقراری آب و برق منطقه تالش

اردکانیان در ادامه با اشاره به وقوع سیل در منطقه تالش اظهار کرد: در اثر وقوع سیل در تالش، حدود سه هزار و ۷۰۰ مشترک بخش برق و بیش از یک هزار و ۱۶۰ مشترک آب دچار قطعی شدند که در همان ساعت اولیه، برخی اتصال‌ها برقرار شد، اتصال سایر مشترکان نیز با فراهم شدن شرایط، انجام می‌شود.

سال آبی گذشته، سال آبی خوبی بود

وی در ادامه به آغاز شدن سال آبی جدید (مهر ۹۹ تا پایان شهریور ۱۴۰۰) اشاره کرد و گفت: دیروز نخستین روز از این سال آبی جدید بود.

وزیر نیرو ادامه داد: سال آب ۹۸- ۹۹ از نظر بارش‌ها سالی خوب بود، زیرا متوسط ۵۰ ساله بارش‌های کشور ۲۵۰ متر است، اما در سال گذشته (۹۸- ۹۹) حدود ۳۱۷ میلیمتر بارش اتفاق افتاد که ۲۷ درصد از متوسط درازمدت بیشتر بود.

اردکانیان افزود: بارش‌های خوب سبب شد بتوانیم نیاز همه مصارف شرب و صنعت را پاسخگو باشیم و در بخش کشاورزی حتی بیش از قبل، آب تحویل داده شد.

وی گفت: اکنون از حدود ۵۱ میلیارد متر مکعب حجم مخازن سدها، حدود ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون آبگیری شده است، یعنی ۵۴ درصد حجم مخازن پر شده و وضعیت خوب است.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: به‌جز در دو مورد که شرایط اصطلاحاً «لب به لبی» است نگرانی برای تأمین آب برای سال پیش رو نیست و مردم هم رعایت خواهند کرد تا سالی بدون دغدغه سپری شود.

برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان

اردکانیان در ادامه گفت: نمایشگاه تجاری -صنعتی ایران از روز گذشته در کابل با حضور ۷۰ شرکت و تولید کننده ایرانی در بخش انرژی و مخابرات آغاز شد.

وی افزود: معاون برق و انرژی ایران و وزیر تجارت افغانستان به طور مشترک، این نمایشگاه را افتتاح کردند و امید است با عرضه خدمات توسط شرکت‌های ایرانی در بخش خصوصی، گام‌هایی در توسعه روابط برداشته شود.

وزیر نیرو ادامه داد: قرار است نشست اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ماه آینده در کابل برگزار شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 445960

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.