نابودی غارزیان نقص زنجیره اکوسیستم طبیعی است

وجود گونه‌های منحصر به فرد و حساسی مانند "ماهی کور" در بعضی از غارها که گاه در اثر بی‌اطلاعی، مورد تهدید قرار می‌گیرند، سمندرهای غارزی و یا جمعیت خفاش‌ها که در تعدیل جمعیت حشرات و پویا نگه داشتن اکوسیستم اهمیتی به سزا دارد لزوم آگاهی بخشی عمومی درباره حفاظت از جانداران غارزی را روشن می‌سازد.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کیومرث کلانتری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت دوم مهرماه روز غار پاک پیامی صادر کرد. در متن این پیام آمده است:

حفاظت از تنوع زیستی در سطوح سه گانه زیستگاه، گونه و ژن، ضامن بقای حیات و سلامت در کره زمین است. غارها از جمله زیستگاه‌های منحصر به فردی هستند که زیستمندان آن با شرایط خاص زیستگاه سازگار شده و به تبع آن از ارزش اکولوژیکی بالایی برخوردارند. تنوع زیستی غارها بخشی از زنجیره به هم پیوسته اکوسیستم است که ارتباط تنگاتنگی با جهان بیرون از غار و فرایندهای زیستی آن دارد و آسیب و نابودی غارزیان منجر به تهدید زیست کره و نقص بسیار واضحی در زنجیره اکوسیستم طبیعی می‌شود.

دوم مهرماه ۹۹ مقارن با یازدهمین سالگرد روز ملی غار پاک، با شعار "حفاظت از تنوع زیستی غارها" توجه ویژه به تنوع زیستی غارها را به همگان گوشزد می‌کند. اگر چه اهمیت تنوع زیستی غارها در ارائه خدمات اکوسیستمی ارزشمند، بر متخصصان امر روشن است ولیکن لازم است در چنین مناسبت‌هایی با تبیین این ارزش‌ها به عموم مردم، سطح آگاهی آنها در لزوم حفاظت از این زیستمندان حساس و زیستگاه ایمن آنها، یعنی غارها افزایش داده شود.

وجود گونه‌های منحصر به فرد و حساسی مانند "ماهی کور" در بعضی از غارها که گاه در اثر بی اطلاعی، مورد تهدید قرار می‌گیرند، سمندرهای غارزی و یا جمعیت خفاش‌ها که به خصوص در تعدیل جمعیت حشرات، دفع آفات گیاهی و کمک به گرده افشانی گیاهان و پویا نگه داشتن اکوسیستم اهمیتی به سزا داشته از جمله مواردی می‌باشد که لزوم آگاهی بخشی عمومی را در خصوص حفاظت از جانداران غارزی روشن می‌سازد.

در بخش دیگری از این پیام آمده است:

از طرفی رویکرد جذاب گردشگری غارها که در سالیان اخیر مورد توجه قرار گرفته است و ایجاد تغییرات ساختاری غارها در این خصوص و در صورت رعایت نکردن موازین زیست محیطی موجب تخریب غارها و تهدید جمعیت گونه‌های ساکن غار می‌شود و یا فعالیت معادن در محدوده غارها که آسیب‌های موازی غیر قابل جبران برای غار و غارزیان را موجب می‌شود، لزوم آگاهی سازی عمومی را در شناخت حساسیت و اهمیت تنوع زیستی غارها بر ملأ می‌کند.

لازم است در کنار این آموزش‌ها با رعایت دستورالعمل‌ها و استانداردهای مربوط به حفاظت غارها به عنوان گنجینه‌های طبیعی زیستگاه، اهتمام داشت. پر واضح است که سازمان حفاظت محیط زیست علی رغم تلاش‌ها و مساعدت‌ها به تنهایی قادر به حفاظت از این میراث کهن و گنجینه ارزشمند نبوده و همیاری سایر نهادهای آموزشی، پژوهشی و نظارتی در کنار مشارکت غارنوردان و غارشناسان در قالب سمن‌ها و انجمن‌ها در شناسایی، حفاظت و آموزش امری مؤثر و پر بازده است.

کد خبر 445523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.