۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
عربستان در فکر سازش با اسرائیل

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان که مقامات کشورش برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی لحظه شماری می کنند، سازش با صهیونیست ها را حق حاکمیتی بیان کرد.

به گزارش ایمنا، شاهزاده ترکی الفیصل در گفت وگو با شبکه "اسکای نیوز" وابسته به امارات، امضای پیمان صلح را ناشی از اصل حاکمیت دانست و اظهار کرد: حق حاکمیت امارات و بحرین است که روابط خود را با اسرائیل (رژیم صهیونیستی) عادی کنند.

وی در حالی از حق حاکمیت کشورهای عربی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی سخن می‌گوید که مردم امارات و بحرین از ابتدای علنی شدن طرح عادی‌سازی روابط کشورشان با رژیم صهیونیستی به خیابان‌ها آمده اند و با برگزاری تظاهرات گسترده، مخالفت خود را با عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس اعلام کردند.

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان در عین حال در سخنانی دوگانه افزود: اسرائیل (رژیم صهیونیستی) باید به ابتکارات صلح عربی پاسخ دهد و الحاق سرزمین‌های کرانه باختری را برای فراهم کردن زمینه بازگشت به مذاکرات با فلسطینی‌ها متوقف کند.

ترکی الفیصل انجام اصلاحات در بین فلسطینی‌ها را مبنای حل مساله فلسطین دانست و اضافه کرد: امیدواریم که به صلحی جامع و عادلانه برسیم و ابتکار عمل صلح عربی راهی برای انجام این کار است.

وی درباره اینکه اکنون باید مقابل " اسرائیل " چه کاری انجام داد، اظهار کرد: مناسب است از آن بخواهیم تا به ابتکارات صلح که از ابتدای سال ۲۰۰۲ توسط اعراب ارائه شده و تا امروز این طرح را نپذیرفته و به جای توافق به استعمار در فلسطین ادامه داده است، جواب دهد.

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان با بیان ادعاهای تکراری از قطر، ایران و ترکیه به عنوان "سه گانه مخرب" نام برد و افزود: دوحه و آنکارا با رژیم اسرائیل رابطه دارند.

ترکی الفیصل تلاش مصاحبه کنندگان در این گفت و گوی آزاد را برای کشاندن وی برای حمله به رهبری فلسطین را بی‌نتیجه گذاشت و افزود: خدا به آن‌ها (رهبران فلسطینی) کمک کند و آن‌ها باید خانه خراب خود را بازسازی کنند و حماس و فتح به توافق برسند.

منبع: ایرنا

کد خبر 445488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.