امرار معاش بیش از ۷ میلیون نفر از محل فعالیت‌های مرزنشینی

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در جلسۀ کمیتۀ اقدام ارزی با تأکید بر لزوم رفع مشکلات ارزی و صادراتی پیله‌وران و مرزنشینان گفت: بیش از هفت میلیون نفر در سراسر کشور از فعالیت‌های تجاری مرزنشینی و پیله‌وری امرار معاش می‌کنند.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در سومین جلسه کمیته اقدام ارزی سازمان توسعه تجارت ایران که با موضوع بررسی مشکلات ارزی پیله‌وران و مرزنشینان برگزار شد، رفع مشکلات این گروه از صادرکنندگان را از نظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با اهمیت دانست و اظهار کرد: ضروری است تا با همکاری همه دستگاه‌های مسئول از جمله بانک مرکزی، گمرک و سازمان‌های صمت استان‌های مرزی، ضمن حل مشکلات مرتبط با این حوزه، از فرصت‌های تجاری پیش رو در مرزهای کشور استفاده بهینه کرد.

وی افزود: بر اساس آمار و اطلاعات کارشناسی شده بیش از ۹۰۰۰ فعال تجاری طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ نسبت به فعالیت تجاری پیله‌وری و مرزنشینی تجاری اقدام کرده‌اند که بر اساس آخرین اطلاعات موجود، حدود ۱.۴ میلیارد یورو تعهد ارزی دارند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: از این تعداد، ۹۶۶۲ واحد غیر تولیدی و ۳۱۹ واحد تولیدی در استان‌های مرزی از جمله سیستان و بلوچستان، کردستان و آذربایجان غربی فعال هستند.

زادبوم گفت: بر اساس قوانین بالادستی از جمله قانون ساماندهی مبادلات مرزی، ارزش کل کالاهای قابل‌مبادله در مناطق مرزی، متناسب با وضعیت اجتماعی، اقتصادی و تعداد ساکنان مرزنشین محدوده‌های مرزی، توسط دولت تعیین شده و این میزان برای کل کشور معادل سه درصد کل واردات کشور به مأخذ سال قبل بوده که باید در مقابل سه درصد کالاهای غیرنفتی به مأخذ سال قبل انجام گیرد؛ بنابراین لازم است در رفع تعهدات ارزی این دسته از صادرکنندگان جوانب امر سنجیده شود.

وی گفت: صادرات در مقابل واردات در مناطق مرزی مشمول سقف تعیین شده برای هر مرز بوده و رعایت این سقف صادراتی با هدف تسهیل رفع تعهدات ارزی ضروری است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: از جمله پیشنهادات کارگروه اقدام ارزی، تأیید واردات معادل سهمیه صادرات مرزنشینان و پیله‌وران بر اساس ضوابط و رفع تعهد ارزی مازاد صادرات انجام شده با در نظر گرفتن همه موضوعات معیشتی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بوده و لازم است تصمیم‌گیری کلان در این خصوص صورت پذیرد.

کد خبر 445328

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.