سیم کارت شاد وجود ندارد؛ فروش یا پشتیبانی این سیم کارت کلاهبرداری است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سیم کارتی تحت عنوان سیم کارت شاد وجود ندارد و تماس برای فروش یا پشتیبانی این سیم کارت صرفاً کلاهبرداری است.

به گزارش ایمنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه هیأت دولت در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اپلیکیشن شاد و وضعیت اینترنت روستاها، با بیان اینکه سیم کارتی تحت عنوان سیم کارت شاد وجود ندارد و تماس برای فروش یا پشتیبانی این سیم کارت صرفاً کلاهبرداری است، افزود: از ابتدای فرودین امسال سه هزار و ۵۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند و این امکان فراهم شده که مردم مناطق روستایی نیز بتوانند از ظرفیت فصای مجازی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: از آن جایی که هدف ما این است که دانش‌آموز یا دانشجویی برای هزینه‌های شبکه از تحصیل جا نماند، شبکه شاد به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار گرفت.

وزیر ارتباطات اشاره کرد: اکنون بسته اینترنت هدیه برای ۷۰۰ هزار معلم در نظر گرفته شده است و برای بسته رایگان اساتید و دانشجویان نیز هفته بعد با وزیر علوم جلسه داریم تا بسته‌های آموزشی را برای دانشجویان نیز در نظر بگیریم.

جهرمی اضافه کرد: تا سه‌شنبه هفته آینده سایت ثبت نام برای دریافت بسته اینترنت آموزشی راه اندازی خواهد شد تا بعد از ثبت نام بتوانند بسته‌ها را دریافت کنند.

وی با تاکید بر اینکه سیم کارتی تحت عنوان سیم کارت شاد وجود ندارد، خاطرنشان کرد: مردم به کلاهبرداری‌های این حوزه توجه نکنند. سیم کارت‌ها مخصوص کودک توسط اپراتورهای همراه اول و ایرانسل ارائه می‌شود و سیم کارت «شاد» وجود ندارد. به خانواده‌ها توصیه می‌کنم به تماس‌هایی که درباره فروش سیم کارت شاد است پاسخ ندهند.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: سیم کارت کودک یک لیست سفید دارد که تمام سایت‌ها روی آن باز نیستند و صرفاً سایت‌های مناسب روی آن باز می‌شوند. از سال ۹۶ این امکان فراهم بوده و اکنون به علت آموزش مجازی، استقبال از آن بیشتر شده است که همین مساله، نیاز به ارتقا سیستم‌های زیرساخت آن را چند برابر کرد.

آذری جهرمی افزود: تماس‌هایی که از سر شماره ۹۰۹ برای سیم کارت شاد گرفته می‌شود صرفاً کلاهبرداری است و نباید به آن توجه کرد. همراه اول تا چند روز آینده یک مرکز تماس برای برنامه شاد راه‌اندازی خواهد کرد.

وی درباره ممنوعیت استفاده از پیام‌رسان های خارجی برای آموزش مجازی گفت: ممنوعیت استفاده از این پیام‌رسان‌ها از سوی مرکز ملی فضای مجازی به شکل رسمی اعلام شده است. اما به صورت غیر رسمی در برخی مدارس استفاده می‌شود که هزینه استفاده از این بستر را باید خودشان متقبل شوند.

آذری جهرمی درباره شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد: طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات یک بار در سال ۹۱ در دولت نهم از طریق وزارت ارتباطات وقت به دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی ارسال می‌شود. بعد از آن یک‌بار در دولت یازدهم و دو مرتبه در دولت دوازدهم ارسال شده است.

وی گفت: بین وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی همیشه درباره سند معماری بحث و اختلاف نظر جدی وجود داشته است، اما در این دوره و با هماهنگی خوبی که با مرکز ملی فضای مجازی داشتیم توانستیم به یک محور مشترک برسیم. اکنون ابعاد و محورها و شاخص‌های شبکه ملی اطلاعات مشخص شده است.

وزیر ارتباطات افزود: در کشور «قتل» هم رخ می‌دهد می‌گویند به دلیل سامان نگرفتن شبکه ملی اطلاعات است چون این قتل به واسطه استفاده از یک پیام‌رسان رخ داده است. پیام‌رسان داخلی هم باشد این قتل رخ می‌دهد. راه حل تمام مشکلات، فضای مجازی صرفاً شبکه ملی اطلاعات نیست. شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت فضای مجازی است. برخی از انتظارات خیلی فراتر از تکالیفی است که برای شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است.

آذری جهرمی گفت: رهبر معظم انقلاب سال گذشته در این باره دستور دادند، ظرف دو هفته برنامه را بدهیم، اما تدوین برنامه بیش از سه هفته زمان برد و سند را نهایی و ارائه کردیم. نزدیک به سه ماه مرکز ملی آن را بررسی کرد و طی سه ماه در شورای عالی فضای مجازی بحث شد. در نهایت، دیشب در جلسه شورای عالی، سند معماری نهایی به تصویب رسیده است.

منبع: ایرنا

کد خبر 444647

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.