رشد اقتصادی با تامین مالی از بازار سرمایه

مدیرعامل فرابورس ایران در دوازدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه گفت: با رعایت چارچوب‌های اسلامی و به کمک بازار سرمایه و به‌کارگیری فناوری، می‌توان در مسیر تأمین مالیِ نیازهای جامعه و درنتیجه رشد و بالندگی اقتصادی کشور گام برداشت.

به گزارش ایمنا به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، امیر هامونی روش‌های تأمین مالی از جمله زکات، صدقه و قرض‌الحسنه را منابعی عنوان کرد که با رعایت چارچوب و موازین اسلامی جمع‌آوری می‌شوند و می‌توانند مصارف مختلفی داشته باشند.

وی مهم‌ترین تفاوت نوع اسلامی و متعارف تأمین مالی جمعی را به‌کارگیری مبانی اسلام در نوع اسلامی آن دانست و افزود: تأمین مالی جمعی تا جایی که مغایر با قوانین شریعت نباشد، اسلامی است گرچه تفاوت‌هایی در عقود زیربنایی این‌ها وجود دارد.

به گفته مدیرعامل فرابورس، از دیدگاه شریعت اسلامی سرمایه‌گذاری‌های مسئولانه و دارای اثرات واقعی بر جامعه قابل پذیرش‌اند یعنی سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ملموس که ریسک در آن توزیع شده باشد، بدون بهره باشد و از نظر قوانین اسلامی، حلال تلقی شود.

هامونی در ادامه به اینکه تأمین مالی جمعی ایده یا مفهوم جدیدی نیست و مبانی آن قدمت چند صدساله دارد، اشاره کرد و سنت گلریزان در ایران را به عنوان یکی از مصادیق به‌کارگیری ابزار تأمین مالی جمعی در گذشته مطرح کرد که در این روش همه دوستان و آشنایان در برطرف کردن مشکل یک فرد یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار به او کمک می‌کنند.

وی در بخش دیگری از دوازدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی، اظهار کرد: تأمین مالی می‌تواند اهداف مختلفی داشته باشد برای نمونه تأمین مالی پروژه‌های سبز توسط بانک توسعه آسیایی یا تأمین مالی پروژه‌های مربوط به اشتغال‌زایی و محرومیت‌زدایی در اروپا از جمله پروژه‌هایی است که اهداف مختلفی دارند.

به گفته مدیرعامل فرابورس طبق تعریف بازوی پژوهشی پارلمان اروپا، تأمین مالی جمعی استفاده از سرمایه افراد عموماً از طریق شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مخصوص برای تأمین مالی یک پروژه است که به استارتاپ‌ها اجازه می‌دهد بدون اینکه کنترل خود را از دست بدهند، منابع جمع‌آوری کنند و در عوض به سرمایه‌گذاران فرصت سهامداری یا پاداش داده می‌شود.

ارتباط فناوری و تأمین مالی جمعی

مدیرعامل فرابورس در ادامه به ارتباط فناوری و مفاهیمی چون تأمین مالی جمعی و فین‌تک پرداخت و گفت: فناوری‌های برهم‌زننده یا تحول‌آفرین (Disruptive technology) اصطلاحی است که در مورد نوآوری‌هایی به کار می‌رود که به صورت چشمگیری روش‌های پیشین صنایع و کسب‌وکارها را تغییر داده‌اند و خودرو برقی و تلویزیون زمانی از این دست فناوری‌ها بوده‌اند.

هامونی در ادامه، معاملات رباتیک، سکوهای تأمین مالی جمعی، مشاوران مالی رباتیک و ارزهای مجازی را نمونه‌هایی از تکنولوژی‌های تحول‌آفرین در اقتصاد مالی دانست.

وی با طرح این سوال که آیا تأمین مالی جمعی بر رشد اقتصادی اثر دارد یا نه، عنوان کرد: فارغ از اثبات تأثیر یا عدم تأثیر این موضوع، تأمین مالی جمعی قطعاً به کارآفرینی کمک کرده است؛ بنابراین با توجه به ارتباط فین‌تک و تأمین مالی جمعی می‌توان گفت که فین‌تک و تأمین مالی جمعی به احیای یکدیگر کمک کرده‌اند.

مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه با اشاره به اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار در ایران برای حمایت از سرمایه‌گذاران و تسهیل مقررات‌گذاری در حوزه فین‌تک، اقدام به وضع قوانینی کرده و طبق قانون، فرابورس ایران مسئول قانون‌گذاری در این حوزه شناخته شده است، عنوان کرد: در این زمینه کارگروه ارزیابی تأمین مالی جمعی توسط فرابورس ایران راه‌اندازی شده که مسئول بررسی و تأیید متقاضیان و اعطای مجوز به آن‌هاست.

به گفته هامونی تاکنون ۵۶ درخواست عاملیت تأمین مالی جمعی ثبت شده که هشت متقاضی، موافقت اصولی و چهار مورد مجوز فعالیت گرفته‌اند.

کد خبر 444615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.