۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳
پیش‌بینی قیمت مس در سال ۲۰۲۱

در هفته‌های اخیر قیمت مس به حدود قبل از جنگ تجاری با چین بازگشت. طبق آخرین پیش‌بینی سایت فیچ سولوشنز قیمت هر تن مس ۲۰۰ دلار نسبت به پیش‌بینی قبلی برای سال ۲۰۲۱ افزایش بافت.

به گزارش ایمنا، در حالی که منابع رسمی از کاهش ۵۰ درصدی واردات قراضه مس از سوی چین در سال ۲۰۲۰ خبر می‌دهند و بزرگ‌ترین مصرف کننده مس جهان این روزها از راه خرید کاتد و کنسانتره در حال ذخیره سازی هر چه بیشتر فلز سرخ است، مؤسسه «فیچ سولوشنز» در پیش بینی جدید خود اقدام به تعدیل مثبت قیمت این فلز کرد.

فیچ در پیش بینی قبلی، میانگین قیمت ۵۹۰۰ دلار در هر تن را برای فلز سرخ در سال ۲۰۲۰ برآورد کرده بود که در پیش بینی اخیر، این رقم به ۶۰۰۰ دلار افزایش یافته است. این مؤسسه انتظار دارد که تقاضای مس با توجه به بهبود اقتصاد جهان و افزایش محرک‌های اقتصادی چین مورد حمایت واقع شود.

افزایش میانگین قیمت مس در سال آینده؟

این مؤسسه در گزارش قبلی که در مارس امسال منتشر شد، میانگین قیمت ۵۹۰۰ دلاری مس را به دلیل بازیابی اقتصاد چین و افزایش محرک‌ها در سال ۲۰۲۰ پیش بینی کرده بود. به نظر می‌رسد، این دیدگاه با توجه به تحولات بازار در هفته‌های اخیر و افزایش ۲۴ درصدی مصرف مس چین تا ژوئیه ۲۰۲۰ تا حدود زیادی درست بوده و قیمت به سطوح قبل از جنگ تجاری آمریکا و چین نزدیک شده است. قیمت نقدی مس در بورس فلزات لندن دوشنبه ۱۴ سپتامبر ۶۷۸۸ دلار در تن بسته شد و موجودی مس این بورس دیروز به رقم کم سابقه ۷۵ هزار تن تنزل یافت.

فیچ با نگاه به زمان باقی مانده از سال ۲۰۲۰ و در حالی که شاهد بهبود اقتصاد جهان هستیم، انتظار دارد که تقاضای چین مناسب باقی بماند. همچنین این مؤسسه در پیش بینی جدید خود، میانگین قیمت مس در سال آینده را از ۶۱۰۰ به ۶۳۰۰ دلار در تن افزایش داد و از آنجا که بهبود تولید معادن می‌تواند کارخانه‌های ذوب و تصفیه را تغذیه کند، بنابراین در سال آینده احتمالاً قیمت از سطوح کنونی کمتر شود.

این مؤسسه همچنان انتظار دارد که سرمایه گذاران نسبت به انتشار شاخص‌های اقتصادی، اخبار مربوط به کووید -۱۹ و نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر واکنش نشان دهند. این مؤسسه برای دراز مدت، پیش بینی می‌کند که قیمت‌ها به دلیل کسری مداوم بازار مس ناشی از افزایش تقاضای صنایع برق، ساختمان و خودرو، افزایش یابد. بهبود اقتصاد جهانی، می‌تواند سبب تقویت تقاضای مس در سال ۲۰۲۱ و همچنین حفظ محیط حمایت از گرایش صعودی در بازار شود.

منبع: اقتصاد نیوز

کد خبر 444473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.