موافقت کمیسیون ماده پنج تهران با کلیات طرح ۱۲۰ هکتاری میلاد

در جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران با کلیات طرح شهری مجموعه ۱۲۰ هکتاری میلاد موافقت شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران به ریاست پیروز حناچی شهردار تهران و با حضور اعضا، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران و علی اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج تشکیل شد.

علی اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج در این باره گفت: سایت ۱۲۰ هکتاری مجموعه میلاد در میان چهار بزرگراه مهم شهر تهران (همت، حکیم، چمران و شیخ فضل‌الله) قرار گرفته است که در دهه ۱۳۸۰، برج میلاد و مرکز همایش‌ها در محدوده میانی و شمالی سایت در زمینی به وسعت ۱۸ هکتار احداث شده است.

اشراقی افزود: در چشم‌انداز ترسیم شده، قرار است تا این مجموعه به مرکز دیپلماسی فرهنگی پایتخت تبدیل شود، به طوری که موجب تقویت هویت رقابتی پایتخت در عرصه‌های بین‌المللی شده و دارای فعالیت‌های مختلفی از جمله بام فرهنگ، هنر و فناوری، مرکز ملی و حوزه تخصصی برگزاری همایش‌ها، نمایش و… باشد، این موضوع باید به شکلی باشد که زمینه‌ساز بسط و تجلی صنایع فرهنگی خلاق کشور شود؛ با این دیدگاه طرح پیشنهادی مشاور در جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران بررسی شده و پس از بحث و بررسی کارشناسی، با کلیات طرح مجموعه ۱۲۰ هکتاری میلاد با رویکرد غالب فرهنگی - اقتصادی موافقت شد.

رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج در خصوص نکات کارشناسی مدنظر گفت: در طراحی شهری این مجموعه بر حفظ تقارن مجموعه، تعیین محدودیت ارتفاعی به منظور شاخص نمودن برج میلاد و حفظ دید آن، فرم پلکانی طرح به منظور احیا تپه مجاور، توجه به پهنه یکپارچه متعادل و هم‌پیوند با عرصه‌های پیرامونی نظیر بوستان پردیسان تأکید شده است.

وی در خصوص سناریوهای پیشنهادی گفت: در طرح مذکور دو ایده مطرح بوده یکی مجموعه تخصصی تجارت بین‌المللی و دیگری بام فرهنگ، هنر و فناوری، که مقرر شد طرح نهایی تلفیقی از این دو ایده و شامل کاربری‌های اصلی فرهنگی–هنری (کاخ جشنواره، سالن‌های سینما، تئاتر، موسیقی، مرکز مطالعات، نمایشگاه، رستوران‌ها، اداری، تجاری و آکادمی هنری) و تفریحی–گردشگری (فضای اقامتی، ورزشی، سالن‌های همایش) با زیر بنای ۲۵۰ هزار متر مربع باشد.

اشراقی بیان کرد: قرار شد در مجموع تراکم ساختمانی با زیربنای موجود فعلی که شامل دانشگاه علوم پزشکی، بیمارستان میلاد، مرکز انتقال خون ایران، مرکز همایش‌ها و برج میلاد هست، در بر گیرنده ۵۴ درصد از کل مساحت مجموعه باشد.

وی افزود: همچنین تصمیم گرفته شد کاربری‌های اقتصادی مجموعه حداکثر تا سقف ۲۰ درصد مازاد بر پیشنهاد طرح ارائه شده اصلاح شده و امکان دسترسی بهره‌برداران و مراجعین از طریق تقویت اتصال مجموعه به مترو فراهم شود.

رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج با تاکید بر لزوم تقویت ارتباط مجموعه در جبهه شرقی با بوستان گفت‌وگو و بافت‌های مجاور و لوپ‌های دوچرخه و محورهای پیاده‌راهی داخل مجموعه، گفت: بنا شد طرح معماری مجموعه به صورت فاخر و متناسب با جایگاه برج میلاد در مقیاس بین‌المللی طراحی و اجرا گردد و اصلاحات لازم در شبکه دسترسی و تاییدات ترافیکی با هماهنگی معاونت‌های شهرسازی و معماری و حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران صورت گرفته و طرح نهایی به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ارسال شود.

کد خبر 444319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.