۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
دفترچه بیمه حذف می شود

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت:توضیح رئیس سازمان تامین اجتماعی این بود که با الکترونیکی شدن دفترچه بیمه تامین اجتماعی نسخه نویسی و تجویز داروها دقیق تر شده و نظارت افزایش پیدا می کند، اما نمایندگان ابهاماتی پیرامون تهیه زیرساخت ها و انجام کار کارشناسی مطرح کردند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، زهرا شیخی پیرامون جلسه امروز کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این جلسه با حضور آقای سالاری، رئیس سازمان تأمین اجتماعی جهت ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های آتی این سازمان برگزار شد که آقای سالاری گزارشی از وضعیت کار سازمان تأمین اجتماعی ارائه کرد و با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن ۴۴ میلیون نفر در زیرمجموعه بیمه تأمین اجتماعی، گفت که از ۳۰ مهر ماه کار دفترچه بیمه تأمین اجتماعی به صورت دفترچه‌ای خاتمه پیدا کرده و نسخه الکترونیکی ارائه می‌شود.

وی افزود: توضیح رئیس سازمان تأمین اجتماعی این بود که با الکترونیکی شدن دفترچه بیمه تأمین اجتماعی، نسخه نویسی و تجویز داروها دقیق‌تر شده و نظارت افزایش پیدا می‌کند، اما نمایندگان ابهاماتی پیرامون تهیه زیرساخت‌ها و انجام کار کارشناسی مطرح کردند؛ اینکه چطور قرار است نسخه الکترونیکی در اختیار مردم قرار گیرد؟

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: با وجود توضیحات رئیس سازمان تأمین اجتماعی، تاکید نمایندگان این بود که باید این کار به صورت کارشناسی شده انجام شود، نه اینکه یک مرتبه با اعلام تصمیم آنی استرس و اضطراب دیگری به مردم وارد شود؛ مانند اتفاقی که برای برگزاری کنکور، بازگشایی مدارس و تعیین نرخ بنزین رخ داد. قرار بر این شد که قبل از اعلام رسمی الکترونیکی شدن نسخه‌های بیمه تأمین اجتماعی، آموزش‌های لازم به مردم داده شده و جلسه دیگری با کمیسیون بهداشت برگزار شود؛ همچنین پیشنهاد شد که برای کاهش هزینه‌ها بهتر است تأمین اجتماعی خرید خدمت کند نه اینکه بیمارستان‌هایش را اضافه نماید.

وی افزود: در این جلسه درباره بیمه قالیبافان و تاکسیرانان نیز مباحثی از سوی نمایندگان مطرح شد. درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان هم سوالاتی مطرح شد. توضیح رئیس سازمان تأمین اجتماعی این بود که متناسب سازی حقوق طبق قانون برنامه ششم صورت گرفته است؛ یعنی حقوق دو سال آخر ملاک برای حقوق بازنشستگی است. اگر کسی با ۳۰ سال سابقه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حقوق می‌گرفته، میزان دریافتی‌اش در زمان بازنشستگی دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. در نهایت تاکید نمایندگان این بود که باید همسان سازی به گونه‌ای صورت گیرد که شاهد تفاوت طبقاتی نبوده و حقوق بازنشسته‌ها نزدیک به حقوق افراد شاغل باشد.

شیخی تاکید کرد: درباره وضعیت مشاغل سخت و زیان‌آور و ملاک‌های تعیین مشاغل در این زیرمجموعه هم مواردی مطرح شد که در پاسخ به آن رئیس سازمان تأمین اجتماعی گفت که چالش اساسی در این خصوص وجود دارد، زیرا تمام رشته شغل‌ها می‌خواهند جز مشاغل سخت و زیان‌آور باشند. ما برای این کار اولویت‌ها و معیارهایی را تعیین کردیم. در بحث معیارهای از کار افتادگی هم اعتقاد اعضای کمیسیون این بود که بیشتر منافع سازمان تا مردم در نظر گرفته می‌شود؛ لذا خواسته شد تا بازنگری در این باره صورت گیرد تا شاهد ضایع شدن حق مردم نباشیم.

شیخی یادآور شد: در این جلسه کمیسیون بهداشت و درمان موافقت کرد که آقای غلامحسین رضوانی نماینده تهران از کمیسیون بهداشت به کمیسیون برنامه منتقل شده و آقای سلمان اسحاقی نماینده قائنات عضو کمیسیون بهداشت و درمان شود.

کد خبر 444117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.