مصوبات شورای عالی بورس نقدشوندگی سهام را تضمین کرد

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: مصوبات شورای عالی بورس خودش نقد شوندگی سهام را تضمین کرد. یعنی شرکت‌ها می‌توانند اسناد سهام خزانه صادر کنند و اوراق اختیار فروش تبعی داشته باشند و یا اوراق بیمه‌ای برای شرکت‌ها منتشر کنند.

به گزارش ایمنا، علی صحرایی درباره تأثیر مصوبه شورای عالی بورس بر بازار سهام به ویژه بازار روز شنبه اظهار کرد: خیلی عوامل بر بازار و تصمیم‌گیری فعالان بازار سرمایه اثر دارد، از جمله اینکه مردم فهمیدند حاکمیت برای صیانت از سرمایه‌گذاری‌شان محکم پای کار است. اگر نیاز باشد، اقداماتی فراهم می‌کند که نقد شوندگی سرمایه‌گذاری در بورس تضمین شود.

وی افزود: مسئله بعدی، اصلاحات اخیر که در بازار روی داده، جذابیت ایجاد کرده است. دلیلش این است که امروز در بورس تهران ۸۷ درصد از خرید متعلق به افراد حقیقی بود ۷۸ درصد فروش مربوط به حقیقی‌ها بود یعنی خریدشان بیشتر از فروش بوده است. یعنی سهام را که منتظر بودند، به نقطه جذاب‌تری برسد و سرمایه‌گذاری خودش وارد می‌شود.

به گفته صحرایی، مصوبات شورای عالی بورس خودش نقد شوندگی سهام را تضمین کرد. یعنی شرکت‌ها می‌توانند اسناد سهام خزانه صادر می‌کند، در واقع شرکت‌ها می‌توانند صدور اسناد سهام خزانه و نیز اوراق اختیار فروش تبعی داشته باشند یا اوراق بیمه‌ای برای شرکت‌ها منتشر کنند. خاصیت اوراق تبعی این است که به سرمایه‌گذاران حقیقی اطمینان می‌دهیم اگر یک سهم اختیار فروش تبعی آن منتشر شده، حداقل به اندازه سرمایه‌گذاری در سپرده بانکی بازده داشته باشد. یعنی تضمینی، اگر سهم بیش از آن رشد برسد، برای خود سهامدار است، یعنی اطمینان بخش است که ضرر نخواهد کرد.

وی ابزار دیگر را بازارگردانی عنوان کرد و گفت: بازارگردانی در حال حاضر عدد دارد، ولی مقدار آن مشخص نیست. این مسئله در مقادیر بزرگ انجام می‌شود. وظیفه ذاتی بازار گردانان، نقد شوندگی و محدود کرد دامنه نوسان یک دارایی مالی است. همه این عوامل باعث شد، مردم امروز حضور خوبی در بازار سرمایه داشته باشند. نکته‌ای که بازار خیلی مهم است، اعتماد بازار است. یعنی این ابزارها، ذهنیت و فضای روانی بازار را آرامش می‌بخشد و این بازار نقد شونده است در دسترس است شفاف است با هر میزان سرمایه امکان حضور در بازار وجود دارد.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران اظهار کرد: این ابزارها باعث می‌شود، مردم استقبال خوبی داشته باشند و متغیرهای بنیادی و عوامل اقتصادی هم اینها را پشتیبانی کند، خیلی افرادی که ریسک‌پذیری‌شان کم هست. کم‌کم با مهیا شدن شرایط، وارد بازار می‌شوند. سهامی که قبلاً فروخته شده، پول‌ها خیلی از بازار خارج نشده است.

صحرایی در مورد اینکه شایعه شده حقوقی‌هایی که روز شنبه سهام خریدند، نمادشان بسته شده است، گفت: نه چنین چیزی نیست. چند تا شرکت حقوقی خیلی سهم‌شان را می‌فروختند، شرایط خاصی داشتند و به آنها تذکراتی داده شد. این یک روال عادی هست.

وی گفت: چون مردم می‌گویند شرکت‌های حقوقی بلوک خریده‌اند، الان هم برای فروش‌شان بروند، خودشان بازاریابی کنند. این در همه دنیا وجود دارد، الان در مقررات ما هم هست. شرکت‌های با سرمایه ۳۰۰ میلیارد تومان یک درصد و شرکت‌های کوچک‌تر از آن پنج درصد در یک روز بیشتر نفروشند، یک کد معاملاتی بیشتر از پنج درصد در روز نفروشد.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران ادامه داد: این یک اصل است، بازی بزرگان با بزرگان و بازی کوچک‌ها با کوچک‌ها باشد. این گونه نیست که سهمی را بلوکی خریداری کنند و خرد خرد ارائه کنند. حقوقی با فروش از یک درصد به بالای سهام، باید اطلاع‌رسانی کنند. این مقررات همیشه هست، ولی در این روزها بیشتر حساسیت ایجاد می‌کند، توجه بیشتری به خود جلب می‌کند.

صحرایی تأکید کرد: هر جا یک شرکت حقوقی سهام سنگین بفروشد، باید ناظر بازار به او تذکر بدهد، در مقررات جهانی هم سهامداری که بالای یک درصد بخواهد بفروشد، باید افشا شود.

منبع: فارس

کد خبر 443983

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.