تلاش شرکت‌های بازرگانی برای ذخیره‌سازی نفت در دریا

بزرگترین شرکتهای بازرگانی در واکنش به مشاهده سیگنال‌های توقف روند احیای تقاضا برای نفت، در حال چارتر دهها ابرنفتکش برای نگهداری نفت اضافی در دریا هستند.

به گزارش ایمنا، منابع آگاه به بلومبرگ گفتند شرکت ترافیگورا ۱۲ ابر نفتکش کرایه کرده که می‌توانند مجموعاً ۲۴ میلیون بشکه نفت را نگهداری کنند. طبق فهرست ثبت سفارش کارگزاران کشتی، ۱۸ ابر نفتکش دیگر هم از سوی شرکت‌هایی شامل گروه ویتول، شل و لوک اویل کرایه شده‌اند.

رویترز با اشاره به آمار رفینیتیو آیکان و منابع آگاه صنعتی گزارش داد شرکت BP هم قصد دارد یک ابر نفتکش را برای نگهداری نفت در سواحل مالزی اجاره کند. این شرکت موفق شده امسال ابر نفتکش را در پایین‌ترین نرخ که روزانه ۲۰ هزار و ۵۰۰ دلار به مدت سه ماه است، کرایه کند و از گزینه تمدید کرایه به مدت سه ماه دیگر به مبلغ ۲۲ هزار دلار در روز برخوردار است.

نرخ کرایه ابر نفتکش‌ها به مدت شش ماه در آوریل که معامله گران در واکنش به ریزش قیمت‌ها و سقوط تقاضا به کرایه کشتی‌ها برای نگهداری نفت بدون خریدار شتافته بودند، به ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار دلار صعود کرده بود و بیش از یک میلیارد بشکه نفت در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم وارد مخازن نگهداری نفت شدند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، سمیر مدنی، یکی از مؤسسان وب سایت تنکرتِرکِر اظهار کرد: نرخ کرایه روزانه ابر نفتکش‌ها در مدت یک هفته سه برابر شد.

تحولات مذکور با سقوط قیمت هر بشکه نفت به پایین مرز ۴۰ دلار تحت تأثیر دورنمای تیره تقاضا در بحبوحه تداوم شیوع ویروس کرونا و افزایش آمار مبتلایان همزمان شده است.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تقاضای جهانی برای نفت در اوت به میزان یک میلیون بشکه در روز رشد کرد که کندترین رشد ماهانه از زمان آغاز بهبود تقاضا پس از وضعیت قرنطینه مقابله با ویروس کرونا در ماه مه بود. همچنین در اوت برای نخستین بار روند رشد عرضه جهانی از رشد تقاضای جهانی برای نفت فراتر رفت.

منبع: ایسنا

کد خبر 443784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.