خودکفایی شهرداری مشهد در تولید خاک ترکیبی

معاون خدمات شهری شهردار مشهد از تولید کامل خاک ترکیبی مورد نیاز در فضای سبز شهری با استفاده از بازیافت سرشاخه‌های حاصل از هرس درختان و برگ‌های خزان یافته در فصل پاییز خبر داد.

مهدی یعقوبی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: در سال‌های اخیر توسعه فضای سبز یکی از مهمترین اولویت‌های مدیریت شهری بوده که در این راستا تلاش شده با احداث بوستان‌های مختلف و ارتقای کیفیت فضای سبز شهری، زیست پذیری شهر مشهد به طور قابل توجهی افزایش یابد.

وی تصریح کرد: ۲۳ درصد از فضای سبز کل این کلانشهر در سه سال گذشته احداث شده و هم اکنون نیز شهر مشهد با دارا بودن سرانه فضای سبز ۱۷ و سه دهم متر مربع به ازای هر شهروند، از نظر توسعه فضای سبز نه تنها در کشور، بلکه در میان کلانشهرهای خاورمیانه در جایگاه بسیار مناسبی قرار دارد.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد افزود: به منظور توسعه و نگهداری فضای سبز شهر همواره باید اقدامات مختلفی کرد که در همین راستا استفاده از خاک مرغوب و دارای مواد آلی یکی از مهمترین موضوعاتی است که در توسعه و نگهداری فضای سبز مورد توجه قرار می‌گیرد چرا که اگر برای رشد گیاهان بسترسازی مناسبی نشود  نمی‌توانیم فضای سبزی شاداب و مورد قبول داشته باشیم.

وی ادامه داد: در همین راستا شهرداری مشهد در سال ۹۵ با راه‌اندازی کارگاه تولید خاک ترکیبی و استفاده از بازیافت سرشاخه‌های حاصل از هرس درختان و برگ‌های خزان درختان، اقدام به تولید خاک ترکیبی آلی کرده است تا با استفاده از روش‌های کاملاً طبیعی بتوانیم با حفظ چرخه طبیعت، خاکی مرغوب و مناسب داشته باشیم.

یعقوبی افزود: در این روش سرشاخه‌های حاصل از هرس درختان و برگ‌های خزان پس از جمع آوری از سطح شهر به این کارگاه منتقل می‌شوند و با طی فرآیندی مشخص و با انجام برخی فعالیت‌ها نظیر خرد کردن، کوددهی، مدیریت آبدهی و هوادهی در گودال‌هایی دفن می‌شوند و پس از گذشت زمانی مشخص تبدیل به کودی مرغوب و کاملاً طبیعی تبدیل خواهند شد که به طور معمول در گلکاری‌های استقبال از بهار، المان‌های شهری و روتبال درختان استفاده می‌شود.

استفاده بهینه از ضایعات فضای سبز شهری

وی اظهار کرد: استفاده بهینه از ضایعات فضای سبز شهری و بازگردانی دوباره آنها به چرخه طبیعت، کاهش نیاز به کودهای شیمیایی و کاهش هزینه‌های نگهداری و توسعه فضای سبز شهری تنها بخشی از مزایای تولید این خاک ترکیبی است.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد گفت: در سه سال گذشته بیش از هزار و ۲۰۰ تن از سرشاخه‌های حاصل از هرس درختان به محصول چیپس چوب و بیش از ۹۰۰ تن برگ خزان درختان به خاکبرگ تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ بیش از ۷۰۰ مترمکعب چیپس چوب و ۷۸۰ متر مکعب خاکبرگ در کارگاه تولید خاک ترکیبی تولید شده است، اظهار کرد: پیش بینی‌ها حاکی است که در سال جاری نیز بیش از ۹۰۰ متر مکعب محصول چیپس چوب و بیش از ۸۵۰ متر مکعب خاکبرگ تولید خواهد شد که نقش بسیار زیادی در توسعه و نگهداری فضای سبز کلانشهر مشهد خواهد داشت.

کد خبر 443750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.