کمبود ۹۰۰ پایگاه امداد و نجات و ۱۰ هزار نیروی انسانی جدید در کشور

به گفته معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال و احمر، علاوه بر ۵۶۱ پایگاه پایگاه امداد و نجات، برای پوشش امدادی سراسری کشور نیازمند به ایجاد ۹۰۰ پایگاه دیگر و جذب ۱۰ هزار نفر نیروی انسانی جدید و متخصص برای کار در آن‌ها هستیم.

به گزارش ایمنا، محمدباقر محمدی اظهار کرد: ما در معاونت عملیات سازمان امداد و نجات، نوک پیکان مواجه با حوادث هستیم. این معاونت دارای سه بخش است. بخش اول مرکز کنترل عملیات است که وظیفه آن هماهنگی عملیات‌ها از طریق سیستم‌های در اختیار سراسر کشور است. این بخش به صورت شبانه روزی فعال است و در هنگام حوادث، میزان نیروی انسانی و تجهیزات مورد نیاز را مشخص و به منطقه اعزام می‌کند.

وی افزود: بخش دوم، مدیریت پایگاه‌های امداد و نجات است که در مجموع ۵۶۱ پایگاه جاده‌ای، کوهستانی و ساحلی در کشور فعال هستند. برای عملکرد هر چه بهتر و بر اساس پایش‌های انجام شده، به ۹۰۰ پایگاه دیگر برای پوشش سراسری نیازمندیم.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات با اشاره به کمبود نیروی انسانی گفت: همچنین بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، نیازمند ۱۰ هزار نفر نیروی انسانی جدید و متخصص هستیم تا در پایگاه‌ها مشغول کار شوند.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر ادامه داد: این پایگاه‌ها در سراسر کشور پراکنده هستند و در صورت گزارش حوادث به منطقه اعزام می‌شوند. در واقع امدادگران پایگاه‌ها، اولین تیمی امدادی هستند که به محل حادثه می‌رسند و در صورت نیاز نیروهای بیشتر اعزام می‌شوند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات اظهار کرد: وقتی که زلزله رخ می‌دهد، این تیم‌ها، اولین نیروهای امدادی و در واقع تیم‌های ارزیاب هستند که به محل زلزله می‌روند و موقعیت و حادثه را ارزبابی کرده و امداد را آغاز می‌کنند.

محمدی درباره تأثیر ایجاد پایگاه‌های امداد و نجات در کاهش تلفات و خسارات گفت: از آنجایی که این تیم‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن و از نزدیک‌ترین مکان به محل حادثه اعزام می‌شوند، نقش مؤثری در کاهش تلفات دارند و با اقدامات سریع از خسارت بیشتر جلوگیری می‌کنند.

وی افزود: در تعطیلات تابستانی و عید نوروز که سفرهای جاده‌ای افزایش پیدا می‌کند، این پایگاه‌ها بسیار مفید خواهند بود.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر با اشاره به بخش سوم این معاونت ادامه داد: بخش سوم مربوط به تیم‌های عملیاتی است که در سراسر کشور مستقر هستند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات ادامه داد: در حال حاضر دو هزار و ۲۸۰ تیم عملیاتی در کشور فعال هستند. همچنین تیم‌های واکنش سریع در ۱۳۷ مراکز استان‌ها وشهرستان‌های بالای ۱۲۰ هزار نفر جمعیت ایجاد کرده ایم.

محمدی درباره کمبود اعتبارات بیان کرد: تجهیزات تخصصی و فردی این تیم‌ها هزینه بر است و در صورت تأمین اعتبارات لازم، در سایر شهرستان‌ها نیز این تیم‌ها تشکیل و مستقر می‌شوند.

مسئولیت بیشتر به ما محول کردند بدون تأمین مالی

معاون عملیات سازمان امداد و نجات درباره قوانین جدید مدیریت بحران گفت: اخیراً بر اساس قوانین جدید تصویب شده، وظایف دیگری به ما محول شده است که ما توانایی انجام آن‌ها را نداریم.

وی افزود: به عنوان مثال برای نجات در دریا و کوهستان امکانات و نیروی تخصصی نیاز است که ما در هلال احمر نداریم. همچنین وظیفه ما امر نجات جان افراد است نه کشف اجساد یا انتقال آن‌ها که این مسئله باعث کاهش عملکرد ما در حوزه نجات می‌شود.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر ادامه داد: متأسفانه تاکنون فقط وظایف را بیشتر کرده اند بدون اینکه امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی مورد نظر را تأمین کنند.

محمدی با اشاره به خودروهای سازمان امداد و نجات به میزان گفت: با توجه به تکنولوژی‌های جدید، حوادث نیز متفاوت شده اند و ما تجهیزات و خودروهای مناسب و به روز برای مدیریت حوادث نداریم و ناوگان خودرویی ما نیازمند نوسازی هستند که امیدواریم به زودی این هزینه‌ها تأمین شود.

کد خبر 443732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.