واکسن آنفلوآنزا برای چه کسانی ضروری است؟

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا با توجه به فراگیری بیماری کرونا در کشور به افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان، زنان باردار و کادر پزشکی توصیه کرد که حتماً واکسن آنفلوانزا را بزنند.

به گزارش ایمنا، دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص تزریق واکسن آنفلوانزا، اظهار کرد: بیماران قلبی، ریوی و کلیوی، مبتلایان به دیابت، ایدز، سرطان و نقص سیستم ایمنی، مستعد بیماری آنفلوانزا هستند و باید نسبت به آن واکسینه شوند.

وی افزود: افراد دارای بیماری‌های مزمن، مصرف کنندگان داروهای کورتن، پیوند شدگان، کسانی که شیمی درمانی و رادیوتراپی می‌شوند، حتماً این واکسن را تزریق کنند.

متخصص بیماری عفونی افزود: برخی زنان باردار در سال‌های گذشته پیگیری جدی برای تزریق واکسن آنفلوانزا نمی‌کردند اما امسال با توجه به شرایط موجود به آنان توصیه می‌شود که حتماً نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

مردانی با یادآوری اینکه کوتاهی کادر پزشکی در تزریق واکسن کار نادرستی است، تصریح کرد: کادر پزشکی اعم پزشکان، پرستاران و تکنسین‌های اورژانس در اولین فرصت باید این واکسیناسیون را انجام دهند.

وی زمان مناسب تزریق این واکسن را اواخر شهریور و اوایل مهر اعلام کرد و گفت: وزارت بهداشت در تلاش است تا در روزهای آینده این واکسن عرضه شود.

نگرانی‌های جدی از تلفیق کرونا و آنفلوانزا در فصل پاییز

وی با یادآوری اینکه تلفیق کرونا و آنفلوانزا در فصل پاییز نگران‌های جدی را ایجاد کرده است، گفت: این موضوع فقط مربوط به ایران نیست و کشورهای نیمکره شمالی دنیا، نگران این مشکل هستند.

متخصص بیماری‌های عفونی با یادآوری اینکه در تشخیص بیماری تفکیک کرونا و آنفلوانزا کار بسیار سختی است، تصریح کرد: پزشکان در برخی موارد در افتراق این ۲ بیماری دچار مشکل می‌شوند.

مردانی ادامه داد: اگر افراد واکسن آنفلوانزا را بزند، آنان با درصد قابل توجهی مبتلا به این بیماری نمی‌شوند و در نتیجه پزشکان می‌توانند بر روی کرونا متمرکز شوند.

مردم از سفرهای پایان شهریور صرف نظر کنند

وی به مردم توصیه کرد که برای کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا از سفرهای پایان شهریور صرف نظر کنند تا شاهد موج سوم بیماری در کشور نباشیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به وضعیت خاص کشور در مورد همه گیری کرونا اشاره کرد و گفت: مردم بر اساس عادات چندین ساله شاید بخواهند در روزهای آینده به سفر بروند که از آنان خواهش می‌کنیم در این موضوع تجدید نظر کنند.

مردانی، سفرها را یکی از عوامل انتقال بیماری اعلام کرد و گفت: بهتر بود مردم در تعطیلات اخیر از رفتن به مسافرت خودداری می‌کردند.

وی به کاهش مبتلایان و بستری‌های در بیمارستان در روزهای اخیر اشاره و تصریح کرد: در روزهای اخیر تعداد مبتلایان و بستری‌ها کاهش یافته است که ماسک در این موضوعات بسیار مؤثر بوده است.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا همچنین اظهار کرد: استفاده همگانی از ماسک از ۱۵ تیر ماه اجباری شد و این کار تا حد زیادی در کنترل کرونا مؤثر است.

مردانی بر لزوم پرهیز از حضور در تجمعات تاکید کرد و گفت: مردم باید از حضور در تجمعات غیرضروری خودداری کنند. در حال حاضر مراکز خرید فوق العاده شلوغ هستند و باید سعی کنیم از حضور در این مکان‌ها خودداری کنیم تا چرخه انتقال ویروس متوقف شود و شاهد موج سوم بیماری در کشور نباشیم.

دانش آموزان سفیر سلامت

وی همچنین هر دانش آموز را سفیر سلامت در خانه توصیف کرد و گفت: لازمه این کار ارائه آموزش‌های لازم به دانش آموزان است تا پیام‌های صحیح بهداشتی به خانه‌ها منتقل شود.

متخصص بیماری‌های عفونی افزود: در صورتی که بچه‌ها آموزش لازم در این زمینه را فراگیرند، می‌توانند سفیر سلامت باشند به عبارتی پیام آور سلامت برای خود و سایر اعضای خانواده باشند.

مردانی به ایرنا گفت: در گذشته انتقال پیام‌های بهداشتی به خانه‌ها به راحتی مقدور نبود اما امروز با بهره‌گیری از توان دانش‌آموزان، می‌توان پیام‌های صحیح بهداشتی را به خانه‌ها منتقل کرد.

کد خبر 443505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.