دستگیری یکی دیگر از اعضای شبکه جعل مدارک تحصیلی در شمال غرب کشور

جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ از شناسایی یکی دیگر از متهمان باند بزرگ جعل مدارک تحصیلی و بازداشت وی در یکی از استان‌های شمال غربی کشور توسط مأموران پلیس امنیت عمومی خبر داد.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار حمید هداوند، اظهار کرد: مأموران مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ با اشرافیت بالای خود و در پی تحقیقات دقیق علمی و پلیسی از فعالیت شبکه بزرگ جعل مدارک تحصیلی در تهران و تعدادی از استان‌های مرکزی و حاشیه‌ای کشور مطلع شدند و بلافاصله تحقیقات در این زمینه را در دستور کار خود قرار دادند.

وی با بیان اینکه جاعلان در زمینه مدرک دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس، دکترا، پزشکی، دندانپزشکی و طب سنتی فعال بودند، اظهار کرد: در شهریور ماه سال جاری با تلاش شبانه روزی مأموران پلیس امنیت عمومی پایتخت، مخفیگاه پنج تن از اعضای این باند بزرگ در تهران و چند استان کشور شناسایی و طی یک عملیات ضربتی هر پنج متهم دستگیر شدند.

هداوند با اشاره به اینکه روز گذشته با تلاش مأموران این پلیس، مخفیگاه ششمین متهم پرونده مذکور در یکی از استان‌های شمال غربی کشور شناسایی و در یک عملیات جداگانه این فرد نیز دستگیر شد، خاطر نشان کرد: در بازرسی از مخفیگاه متهم؛ ۷۰ عدد انواع مهر برقی، برجسته، دستی متعلق به وزارت علوم و دانشگاه‌ها، ۱۰۵ عدد هلوگرام مربوط به دانشگاه‌ها، تعدادی اوراق خام صدور گواهینامه موقت پایان تحصیلات مقاطع مختلف تحصیلی، یک دستگاه کیس حاوی کلیه اسناد و مدارک و فرم‌های خام در صدور مدارک پایان‌نامه‌ها، سربرگ دانشگاه‌ها و یک دستگاه پرینتر رنگی حرفه‌ای برای چاپ اسناد، یک دستگاه اسکنر کشف شد.

جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ همچنین از شناسایی دفتر این جاعل در استان مربوطه خبر داد و گفت: با هماهنگی مقام قضائی اقدامات لازم نسبت به پلمب این دفتر صورت گرفته است.

وی افزود: تاکنون بیش از هشت تن از همدستان و دلالان مرتبط با این باند دستگیر شده‌اند و تلاش‌ها برای دستگیری سایر افراد مرتبط نیز همچنان در دستور کار مأموران پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ قرار دارد.

هداوند از شناسایی و احضار تعدادی از شاکیان و افرادی که مدارک تحصیلی، پزشکی و طب سنتی جعلی خود را از این باند دریافت کرده بودند، خبر داد و گفت: با بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد متهمان از این طریق توانسته بودند در مجموع چندین میلیارد ریال درآمد کسب کنند.

جانشین فرمانده انتظامی پایتخت با هشدار به استفاده کنندگان از اسناد جعلی گفت: افرادی که از اسناد و مدارک جعلی استفاده می‌کنند برابر قانون مجرم هستند و تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه قانون مجازات سختی را برای کسانی که از مدارک و اسناد جعلی استفاده می‌کنند، در نظر گرفته است، اظهار کرد: ممکن است کسانی عنوان کنند که قادر هستند مدارک جعلی معتبر را تهیه کنند اما شهروندان باید هوشیار باشند و فریب این افراد را نخورند و سعی کنند مدارک خود را از مراجع ذیصلاح تهیه و مطمئن باشند هیچ فرد واسطه گری نیز نمی‌تواند مدارک معتبر را برای آنان تهیه کند.

کد خبر 443297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.