تلاش روسیه برای حفظ سهم خود در بازار نفت

روسیه برای این که مطمئن شود پس از پایان توافق کاهش تولید اوپک پلاس، سهمش در بازار جهانی نفت را از دست نمی‌دهد، برنامه‌ای برای تکمیل چاه‌های نیمه آماده دارد که پس از پایان یافتن پیمان، می‌توانند فعالیتشان را آغاز کنند.

به گزارش ایمنا، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اظهار کرد: روسیه معتقد است که کسب مجدد سهم بازار یا حتی افزایش آن پس از بهبود تقاضا، بی نهایت اهمیت دارد و در همین راستا، در حال تکمیل ساخت چاه‌های نیمه‌کاره است.

وی در مجله داخلی وزارت انرژی روسیه اعلام کرد به محض اینکه تقاضا برای نفت به سطح پیش از بحران شیوع ویروس کرونا برگردد، برای روسیه و سایر کشورهای تولیدکننده نفت فوق‌العاده مهم است که بتوانند به سرعت سهم بازارشان را بازیابی کرده یا حتی آن را افزایش دهند.

منابع آگاه هفته گذشته به رویترز گفتند طرح مذکور به دلیل عدم تمایل وزارت دارایی روسیه برای تأمین منابع مالی در بحبوحه نیاز به پرداختن به تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا، متوقف مانده است.

نواک هم درباره اینکه آیا برنامه چاه‌های نیمه‌کاره پس از اینکه برای نخستین بار در ماه مه اعلام شد، توسط دولت تصویب شده است یا خیر، اشاره‌ای نداشت.

وزارت دارایی روسیه هفته گذشته اعلام کرده بود راه‌های حمایت از شرکت‌های خدمات نفتی بدون استفاده از بودجه دولتی یا صندوق سرمایه دولتی، تحت بحث و بررسی قرار دارد.

اوپک و متحدانش شامل روسیه که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، با هدف تقویت قیمت‌ها و ثبات بازار، محدودیت تولیدشان را از اول به ۷.۷ میلیون بشکه در روز تسهیل کرده‌اند و تا دسامبر به این روند ادامه می‌دهند.

وزیر انرژی روسیه اعلام کرد دولت در حال بررسی پیشنهاد تخفیف مالیاتی سه ساله برای شرکت‌هایی که در این برنامه مشارکت دارند از اوایل سال ۲۰۲۲ است و شمار چاه‌های نیمه‌کاره را ۲۷۰۰ حلقه برآورد کرده است.

بانک‌ها قرار است بخشی از منابع مالی این طرح را تحت ضمانت بانک دولتی VEB فراهم کنند در حالی که تخفیف‌های مالیاتی ۳۲ میلیارد روبل برآورد شده است و بودجه پس از عملیاتی شدن چاه‌ها ۱.۱۵ تریلیون روبل معادل ۱۵ میلیارد دلار دریافت خواهد کرد.

نواک گفت: هزینه کل شرکت‌های نفتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد روبل پیش بینی می‌شود.

وزیر انرژی روسیه اظهار کرد: ایده مشابه می‌تواند برای بخش گاز هم که از افت تقاضا در بحبوحه شیوع پاندمی به شدت آسیب دیده است، در نظر گرفته شود.

منبع: ایسنا

کد خبر 443289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.