خودرو سالخورده سیتروئن به موزه خودروهای سلطنتی رسید

پس از پیگیری‌های ۹ ساله کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، خودرو تاریخی سیتروئن B11 مدل ۱۹۵۳ از سوی سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به موزه خودروهای سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، تحویل داده شد.

به‌گزارش ایمنا و به نقل از روابط‌عمومی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، این خودرو دارای شناسنامه متعلق به یک زوج ایرانی ساکن کشور سوئیس بوده و سال ۱۳۹۰ در پی تصمیم آنان برای اقامت دائم در ایران، از طریق مرز بازرگان وارد خاک کشورمان شد. اما به دلیل بروز مشکلات ترخیص، در گمرک متوقف شد.

پس از آن به خاطر وجود سوابق و اسناد خودرو مذکور در فدراسیون بین‌المللی خودروهای قدیمی (FIVA) کانون جهانگردی و اتومبیلرانی که عضو رسمی کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله‌های نقلیه تاریخی است، وارد عمل شد و به‌منظور تسهیل در ترخیص، نامه‌هایی برای گمرک و پلیس راهور ناجا ارسال و تأیید بلامانع بودن ترخیص را دریافت کرد.

علیرغم تلاش و حمایت کارگروه، مالک موفق به ترخیص خودرو نمی‌شود و پس از سپری شدن زمان توقیف در گمرک، برابر ضوابط و مقررات، اتومبیل به سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی سپرده می‌شود.

در پی این انتقال و تقاضای سازمان مذکور برای صدور اسناد تاریخی و پلاک، خودرو سیتروئن ۶۷ ساله، در زمره اموال منقول فرهنگی، تاریخی و موزه‌ای تشخیص داده شده و می‌بایست با استناد به ماده یک تبصره ۸ ذیل این ماده از قانون تأسیس سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منتقل می‌شد.

نهایتاً این سیتروئن سالخورده، پس از گذشت ۹ سال و با پیگیری‌های مداوم کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی، از املاک تملیکی استان تهران تحویل گرفته و با هدف حفظ و نگهداری این خودرو ارزشمند تاریخی به موزه اتومبیل‌های سلطنتی واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد انتقال داده شد.

این خودرو تاریخی سابقه شرکت در مسابقات بین‌المللی رالی دور دنیا در ۸۰ روز و رالی کشورهای آلمان - فرانسه و غیره را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

کد خبر 442943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.