تولید ۶ میلیون تن گوجه فرنگی در کشور

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: برآوردهای انجام شده بیانگر تولید ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تن محصول گوجه فرنگی در کشور است.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، علی طهماسبی در حاشیه جلسه هماهنگی خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی و سیب صنعتی این استان، اظهار کرد: از کل تولید محصول گوجه فرنگی کشور در حدود ۶۰۰ هزار تن آن مربوط به گوجه فرنگی گلخانه‌ای است که هیچ مشکلی در این زمینه از نظر بازار صادرات و فروش وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه اغلب مشکلات این بخش در پیک فصل تولید گوجه‌فرنگی در مزارع است، خاطرنشان کرد: در استان‌هایی مانند آذربایجان‌غربی و سایر استان‌های سردسیر که اوج تولید در فصل تابستان است، هر چقدر که کارخانه‌ها اقدام به خرید منصفانه از کشاورزان کنند و بازار کشش مصرف تازه خوری را داشته باشد، دولت در این زمینه ورود نمی‌کند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: در صورت کاهش قیمت برای جلوگیری از متضرر شدن کشاورزان و جبران هزینه تمام شده محصول، دولت با هدف حمایت از تولید کننده وارد خرید حمایتی این موضوع می‌شود تا قیمت‌ها متعادل شود.

طهماسبی با اشاره به اینکه مازاد تولید فقط در فصل تابستان است، گفت: صنایع تبدیلی متولی اصلی بعد از برداشت محصول هستند و ما در اغلب استان‌ها در این زمینه با کارخانجات به توافق رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه خرید گوجه فرنگی اغلب حمایتی است، تصریح کرد: دولت مجوز داده تا وقتی که قیمت متعادل شود وارد عرصه خرید شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به صادرات سیب درختی به بازارهای روسیه و کشورهای اتحادیه اوراسیا نیز ادامه داد: تولید سیب درختی در کشور بالای چهار میلیون تن است و جزو محصولاتی است که در سال‌های اخیر به صورت مطلوب صادر شده‌است. پارسال بیش از ۷۰۰ هزار تن صادرات انجام شد که بیش از ۵۰ درصد آن متعلق به استان آذربایجان‌غربی است.

طهماسبی با اشاره به تولید بخش عمده‌ای از سیب کشور در آذربایجان‌غربی افزود: صادر کننده‌های خوبی در این استان فعال هستند و حدود ۳۰ درصد سیب کشور در این استان تولید می‌شود.

وی ادامه داد: تولید سیب درختی نیازمند یک زنجیره است و لازم است تا اتحادیه‌های تولید کنندگان استان صنایع کوچک راه اندازی کنند و در قالب زنجیره در عرصه رقابت از حق و حقوق خود دفاع کنند.

کد خبر 442279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.