اوپک پلاس به احیای تقاضای جهانی نفت واکنش نشان دهد

وزیر انرژی روسیه با اشاره به نقش موثر اوپک پلاس در تثبیت بازار نفت، اعلام کرد: کشورش به این گروه پیشنهاد خواهد کرد به احیای تقاضای جهانی برای نفت که اکنون به سطح ۹۰ درصد پیش از بحران کووید ۱۹ رسیده است، واکنش نشان دهد.

به گزارش ایمنا، الکساندر نواک اظهار کرد: ما امیدواریم روند احیای تقاضا سریع باشد و پیشنهاد خواهیم کرد تحت توافق اوپک پلاس به آن واکنش نشان داده شود.

وی که در یک نشست آنلاین درباره صنعت نفت و گاز روسیه صحبت می‌کرد، افزود: مسکو امیدوار است روند احیای تقاضا سریع‌تر باشد و اوپک پلاس به آن واکنش نشان دهد.

وزیر انرژی روسیه پیش بینی کرده که تقاضای جهانی برای نفت در مقطعی در سال ۲۰۲۱ به سطح پیش از شیوع پاندمی ویروس کرونا بازخواهد گشت.

وی گفت: اگر توافق اوپک پلاس که روسیه بزرگترین عضو غیر اوپک آن است، وجود نداشت، قیمت هر بشکه نفت به ۱۰ تا ۲۰ دلار سقوط می‌کرد و حتی چندین بار منفی می‌شد اما این توافق به تثبیت بازار نفت و قیمت‌ها کمک کرد.

نواک خاطرنشان کرد: در راستای توافق اوپک پلاس، تولید نفت روسیه در فاصله اوت تا دسامبر سال ۲۰۲۰ به میزان ۱۳.۸ درصد کاهش سالانه خواهد داشت و تولید نفت روسیه در کل سال ۲۰۲۰ به میزان ۱۰ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

طبق برآورد رویترز، تولید نفت روسیه در اوت همسو با تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس، پنج درصد نسبت به ژوئیه رشد کرد و به ۹.۸۶ میلیون بشکه در روز رسید.

آمار تولید روسیه شامل میعانات است در حالی که میعانات در توافق کاهش تولید نفت اوپک پلاس لحاظ نشده است. با توجه به اینکه تولید میعانات روسیه حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز است و سقف تولید نفت روسیه تا اول اوت ۹ میلیون بشکه در روز بوده است، این آمار نشان می‌دهد که روسیه اندکی بیش از سهمیه‌اش نفت تولید کرده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، پاول ژاندوف، نایب رئیس فاینانس شرکت لوک اویل روسیه به رویترز گفته است تجربیات ما از توافق قبلی اوپک پلاس و نتایج دو ماه گذشته ثابت کرده که چاه‌های نفت متوقف شده می‌توانند به سرعت به تولید بازگردند بدون اینکه بهره‌وری آنها آسیب ببیند.

منبع: ایسنا

کد خبر 442199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.