آیین‌نامه اجرایی اخذ مالیات از املاک و خودروهای با شرایط خاص

وزارت امور اقتصادی و دارایی آیین نامه اجرایی بند(ت) تبصره (٦) ماده واحده قانون بودجه سال ١٣٩٩ کل کشور درباره شیوه اخذ مالیات از املاک و خودروهای با شرایط خاص را به کمیسیون اقتصاد هیئت دولت ارائه کرد.

‌به گزارش ایمنا، وزارت امور اقتصادی و دارایی به استناد بند (ت) تبصره (٦) ماده واحده قانون بودجه سال ١٣٩٩ کل کشور، آئین نامه اجرایی بند یاد شده، موضوع اخذ مالیات از املاک و خودروها را تدوین و جهت سیر مراحل بررسی به هیئت دولت ارائه کرده است.

مطابق این آئین نامه وزارت خانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی موظفند داده‌ها و اطلاعات مالکیت املاک از قبیل مشخصات هویتی، نشانی اقامتگاه قانونی و شماره تلفن همراه و مشخصات ملک را حسب درخواست سازمان امور مالیاتی کشور از طریق برخط حداکثر تا پایان شهریور ماه ١٣٩٩ در اختیار این سازمان قرار دهند.

هم چنین، نیروی انتظامی موظف است داده‌ها و اطلاعات مالکان خودروها از قبیل مشخصات هویتی، نشانی اقامتگاه قانونی و شماره تلفن همراه و مشخصات خودرو را حسب درخواست سازمان امور مالیاتی کشور از طریق برخط حداکثر تا پایان شهریور ماه ١٣٩٩ در اختیار این سازمان قرار دهد.

سازمان امور مالیاتی نیز مجاز است با استفاده از ضریب همگن مناسب، ارزش واقعی واحد مسکونی را تعیین نماید ضمناً این سازمان می‌تواند از طریق ظرفیت قانونی کارشناس رسمی دادگستری نسبت به ارزش گذاری روز واحدهای مسکونی که برحسب بررسی‌های میدانی دارای معماری و شرایط خاص تشخیص داده می‌شوند، اقدام نماید.

مطابق آئین نامه پیشنهادی، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول مکلف‌اند مالیات سالانه مربوط به هریک از واحدهای مسکونی و خودروهای مشمول تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن ماه ١٣٩٩ پرداخت کنند.

لازم به ذکر است، دفاتر اسناد رسمی و نیروی انتظامی مجاز به ثبت نقل و انتقال املاک و نیز نقل و انتقال و تعویض پلاک خودروهای مشمول مالیات موضوع این آئین نامه قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مربوطه نیستند.

منبع: ایبِنا

کد خبر 441512

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.