اهدای ۶ هزار واحد پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از کووید۱۹

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور گفت: شش هزار واحد پلاسمای خون از بیماران بهبود یافته از کووید۱۹ دریافت شده و دو درصد از بهبودیافتگان برای اهدای پلاسما مراجعه کرده‌اند، از ابتدای امسال تا پایان مردادماه ۱۱۴ هزار نفر برای اولین بار اقدام به اهدای خون کرده‌اند.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت و درمان، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: از اردیبهشت ماه امسال تا کنون از مجموع هفت هزار و ۳۲۳ نفر مراجعه کننده که از بیماری کووید ۱۹ بهبود یافته‌اند و ۲۸ روز از بهبودی آنها گذشته است، شش هزار واحد پلاسما اهدا شده است که این میزان اهدای پلاسما نشان می‌دهد که دو درصد از بهبود یافتگان کووید ۱۹ جهت اهدای پلاسما مراجعه کرده‌اند.

بشیر حاجی بیگی با اعلام این مطلب اظهار کرد: مردم در استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، مازندران، خراسان رضوی، کرمانشاه و آذربایجان غربی اقبال بیشتری برای اهدای پلاسمای خون خود جهت بهبود دیگر بیماران داشته‌اند. از همه بهبود یافتگان این بیماری تقاضا داریم که به شکرانه سلامتی و به عنوان زکات سلامتی خود به ۲۵ مرکز انتقال خون سراسر کشور جهت اهدای پلاسما مراجعه کنند.

وی افزود: پزشکان معالج در بیمارستان‌ها از طریق بانک خون بیمارستان از انتقال خون در خواست پلاسما می‌کنند و مراکز انتقال خون نیز پلاسمای تهیه شده را به بیمارستان‌ها تحویل می‌دهند. حجم پلاسمای دریافتی ۵۰۰ سی سی است و کلیه مراحل اهدای پلاسما در شرایط استریل و بهداشتی و با استفاده از وسایل یک بار مصرف انجام می‌شود.

به گفته سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در حال حاضر از ۳۱ استان کشور، ۲۵ استان و مرکز انتقال خون استانی، جمع آوری پلاسمای هیپرایمیون را انجام می‌دهند.

حاجی بیگی در خصوص نذر خون گفت: توصیه ما به مردم این است که نذر خون را فقط به روزهای تاسوعا و عاشورا موکول نکنند چون طرح نذر خون تا اربعین حسینی ادامه دارد. برنامه نذر خون امسال با یاد و نام شهدای مدافع سلامت و شهدای دوران دفاع مقدس در وزارت بهداشت با حضور معاون وزارت بهداشت و همچنین مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران آغاز شد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۹ تا پایان مرداد ماه، یک میلیون و ۳۲۹ هزار واحد خون و فرآورده‌های خونی در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است و بیشترین میزان اهدای خون در این مدت به ترتیب مربوط به استان‌های تهران، فارس، اصفهان و خراسان رضوی بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران افزود: از ابتدای سال تا پایان مردادماه، بیش از ۹۵۶ هزار نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کرده‌اند که از این تعداد، حدود ۷۶۰ هزار واحد خون اهدا شده و ۱۱۴ هزار نفر نیز برای اولین بار اقدام به اهدای خون کرده‌اند.

حاجی بیگی خاطرنشان کرد: بیشترین میزان شاخص اهدای خون بانوان در کشور به ترتیب مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کردستان با هشت درصد و لرستان با هفت و نیم درصد بوده است. همچنین شاخص اهدای خون به طور میانگین در پنج ماهه اول امسال در کشور پنج درصد بوده است.

وی تصریح کرد: بیشترین میزان رشد در شاخص اهدای خون بانوان مربوط به استان‌های خراسان شمالی و جنوبی و چهارمحال و بختیاری بوده است. در کشور بیشترین میزان اهدای خون مربوط به گروه خونی O مثبت با ۳۴ درصد و کمترین میزان اهدای خون مربوط به گروه خونی AB منفی است که کمتر از یک درصد و معادل ۰.۸ درصد بوده است.

کد خبر 441448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.