تعهدات معوق شرکت‌های خودروساز در حال پایان است

سرپرست وزارت صنعت‏، معدن و تجارت با بیان اینکه تعهدات معوق شرکت‌های خودروساز در حال پایان است گفت: در سال ۹۷ تعهدات معوق سنگین بود اما هم اکنون، اکثر تعهدات عملیاتی شده و فقط ۲۰ درصد در برخی از شرکت‌ها باقی مانده؛ با برنامه‌ریزی‌های شده در یک سال گذشته، تعهد بی موردی در واگذاری خودرو ایجاد نشده است.

به گزارش ایمنا به نقل از شاتا، جعفر سرقینی در حاشیه جلسه هیأت دولت با اشاره به اینکه تعهدات معوق شرکت‌های خودروساز در حال پایان است، افزود: در سال ۹۷ تعهدات معوق بسیار سنگین بود، اما خوشبختانه هم اکنون، اکثر تعهدات، عملیاتی شده و فقط ۲۰ درصد در برخی از شرکت‌ها باقی مانده، زیرا با برنامه ریزی‌های انجام شده در یک سال گذشته، تعهد بی موردی در خودرو ایجاد نشده است.

وی درباره وضعیت شهرک‌های صنعتی در کشور گفت: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران امسال ۳۵۰۰ میلیارد تومان، بودجه پیش بینی کرده است که البته بخش عمده‌ای از بودجه مصرفی در شهرک‌های صنعتی، از سوی فعالان شهرک پرداخت می‌شود و بخشی را نیز دولت تأمین می‌کند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه شهرک‌های صنعتی تاکنون با مشکل خاصی مواجه نبوده است، افزود: شهرک‌های صنعتی به صورت درآمد هزینه‌ای، اداره می‌شوند و البته امیدواریم با کمک ریالی دولت، شهرک‌ها قبل از تحویل به صورت کامل تکمیل شده باشند.

سرقینی ادامه داد: برنامه وزارت صمت، احداث یک شهرک صنعتی در شهرهای بزرگ و یک ناحیه صنعتی در دهستان‌ها است که این طرح علاوه بر ۷۶۰ شهرک موجود، در کشور است.

وی در خصوص آخرین وضعیت صادرات زعفران گفت: کمیته‌ی ویژه زعفران به زودی در وزارت صمت تأسیس می‌شود و از هفته آینده برای این محصول برنامه‌ای منسجم با حداکثر ارزش افزوده، تهیه و ارسال خواهد شد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن، تجارت با اشاره به بخشی از اقدامات وزارت صمت در خصوص کاهش خام فروشی مواد معدنی گفت: این وزارتخانه تاکنون مانع از خام فروشی بخش عمده‌ای از مواد معدنی شده و این روند ادامه دارد.

سرقینی درباره کاهش تعداد تصمیمات یکباره در بخش تولید گفت: این رویه درست نیست، اما به دلیل اهمیت بازار داخلی برای دولت و تأمین نیاز این بخش، در برخی مواقع اجبارهایی وجود دارد که بر اساس آن، این تصمیمات یکباره گرفته می‌شود.

کد خبر 441105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.