استفاده از مجری ذیصلاح برای ساخت بنا در تهران الزامی شد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده میان شهرداری، شورای اسلامی پایتخت و نظام مهندسی این استان، استفاده از مجری ذیصلاح برای شروع و انجام عملیات ساختمانی الزامی شد.

به گزارش ایمنا، سعید سعیدیان در این باره اظهار کرد: این تفاهم نامه به منظور اجرای شناسنامه فنی و ملکی ساختمان و الزام حضور سازندگان ذیصلاح به‌منظور افزایش کیفیت ساخت‌وساز و کاهش حوادث ساختمانی منعقد شده‌است.

وی یادآور شد: سازندگان ذی‌صلاح در دو بخش مهندسی و استادکاران و کارگران دارای صلاحیت از موارد مطرح و قیدشده در تفاهم‌نامه است.

سعیدیان تصریح کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه، حضور سازنده ذیصلاح برای گروه‌های ج و د ساختمانی یا بناهای دارای بیش از ۶ طبقه با ارتفاع از روی زمین و مساحت بالغ بر پنج هزار مترمربع در تمامی مناطق اجباری و در منطقه ۲ برای تمامی گروه‌های ساختمانی الف، ب، ج و د الزامی است.

وی خاطرنشان کرد: ساختمان‌ها از لحاظ اهمیت به چهار گروه الف، ب، ج و د تقسیم بندی می‌شوند و در مورد هر یک از این گروه‌ها نیز مهندسین عمران و معماری متناسب با آنها در صلاحیت‌های نظارت و طراحی تعیین شده‌است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: گروه نخست ساختمانی الف برای بناهای دارای یک تا دو طبقه با حداکثر زیر بنای ۶۰۰ متر مربع، گروه ب برای ساختمان‌های سه تا پنج طبقه با حداکثر زیر بنای دو هزار متر مربع، ج برای بناهای ۶ تا ۱۰ طبقه با حداکثر زیر بنای پنج هزار متر مربع و د برای بیش از ۱۰ طبقه ارتفاع و بالغ بر پنج هزار متر مربع زیر بنا، تعیین شده است.

وی گفت: این تفاهم‌نامه به صورت آزمایشی، به مدت یک سال اجرا می‌شود تا در صورت حصول نتیجه در تمامی گروه‌ها و در همه مناطق تهران اجرا شود.

سعیدیان خاطرنشان کرد: همچنین برحسب ماده ۴ قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان و الزام فراگیری آموزش فنی و حرفه‌ای برای اشتغال به کار توسط سازندگان ذیصلاح، متعهد شدند که یک سال آینده نسبت به پیگیری از مراجع مربوطه برای دریافت مدارک و سپری کردن دوره‌های لازم از جمله سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اقدام کنند.

وی الزام استفاده از مجری ذیصلاح را از مطالبات دیرینه اعضای سازمان نظام مهندسی برشمرد و ادامه داد: تفاهم کرده‌ایم که مجوز شروع عملیات ساختمانی تا معرفی و ثبت قرارداد مجری ذیصلاح صادر نشود.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، تاکید کرد: پایان عملیات ساختمانی نیز منوط به امضای مجری و صدور شناسنامه فنی است.

وی ابراز امیدواری کرد: گام‌به‌گام اقدامات مثبت و مؤثری در همین زمینه صورت بگیرد و شاهد افزایش کیفیت هرچه بهتر ساخت و ساز در تهران باشیم.

تفاهم‌نامه سه‌جانبه با حضور سعید سعیدیان رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، محمد سالاری رئیس گروه معماری و شهرسازی شورای شهر تهران و افشین حبیب زاده نایب رئیس گروه عمران و حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تهران، در راستای اجرایی نمودن شناسنامه فنی و ملکی ساختمان و الزام حضور سازندگان ذی‌صلاح به‌منظور افزایش کیفیت ساخت‌وساز و کاهش حوادث ساختمانی روز اول شهریور منعقد شد.

منبع: ایرنا

کد خبر 440655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.