صادرات ۸۰ میلیون متر مکعب گاز در روز

‌وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از خطوط انتقال گاز ششم و نهم سراسری گفت: با استفاده از این خطوط اکنون صادرات ۸۰ میلیون متر مکعب گاز در روز محقق شده است.

به گزارش ایمنا، بیژن زنگنه امروز دوشنبه _سوم شهریورماه_ در مراسم افتتاح سه طرح خط لوله انتقال گاز ششم و نهم سراسری و پنج ایستگاه تقویت فشار، پتروشیمی بوشهر و نیروگاه غرب کارون و تجهیزات جانبی در بیستمین هفته از افتتاح پروژه‌های ملی با اشاره به اینکه صنعت نفت به رغم شدیدترین فشارها و تحریم‌های خارجی نه تنها در بهره‌برداری موفق بوده بلکه طرح‌های توسعه را پیش برده است، اظهار کرد: امروز در هفته دولت ۴.۷ میلیارد یورو طرح نفتی به بهره برداری می‌رسد.

وی افزود: سرمایه گذاری برای احداث خطوط نهم و ششم انتقال گاز سه میلیارد یورو بوده است. سرمایه گذاری برای پتروشیمی بوشهر ۱.۳ میلیارد یورو و در نیروگاه غرب کارون ۳۲۰ میلیون یورو بوده که امروز به بهره برداری رسیدند.

زنگنه با تاکید بر اینکه این حجم سرمایه گذاری در مقیاس جهانی نیز کم نظیر است، گفت: فاصله زیادی بین مراکز اصلی تولید گاز در جنوب با مقاصد مصرف در مرکز و شرق و غرب و شمال وجود دارد، بنابراین برای انتقال ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز به یک خط لوله ۵۶ اینچ و چندین ایستگاه تقویت فشار نیاز داریم که برای هر خط هزینه بین ۱.۵ تا دو میلیون دلار نیاز است. هر ایستگاه نیز هزینه ۷۵ میلیون یورویی نیاز دارد.

وی ادامه داد: وقتی می‌خواهیم ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز را از عسلویه به سایر نقاط کشور منتقل کنیم، به بیش از شش خط لوله و ده‌ها ایستگاه تقویت فشار نیاز داریم.

به گفته وزیر نفت جمع سرمایه گذاری در این طرح‌ها ۳.۱ میلیارد یورو است که ۱.۱ میلیارد یورو آن توسط بخش خصوصی انجام شده است.

زنگنه تاکید کرد: این خط لوله، صادرات گاز را پایدار خواهد کرد تا آنجا که اکنون به رقم ۸۰ میلیون متر مکعب صادرات گاز در روز رسیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در سال ۷۶ طراحی دیسپاچینگ گاز (سیستم نظارت یکپارچه) شروع شد، افزود: مسؤولیت دیسپاچینگ پایش شبکه گاز است و دیسپاچینگ به صورت لحظه‌ای تصمیم‌گیری می‌کند.

وزیر نفت با بیان اینکه بیش از ۳۷ هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز داریم و ۹۵ درصد جمعیت تحت پوشش گاز هستند، گفت: عمده نیروگاه‌ها نیز از سوخت گاز استفاده می‌کنند. فاز اول پتروشیمی بوشهر افتتاح می‌شود.

زنگنه افزود: فازهای ششم، هفتم و هشتم پارس جنوبی، پالایشگاه شیرین سازی ندارند و گاز تولید شده از این فازها به صورت ترش با خط لوله ۵۶ اینچ به خوزستان و برای تزریق گاز به میادین نفتی می‌روند.

وی تاکید کرد: بخشی از این گاز که اتان و ال‌پی‌جی دارد توسط سرمایه گذار، شیرین سازی و تفکیک می‌شود و بعد از آن به متانول تبدیل خواهد شد.

وزیر نفت سرمایه‌گذاری در این طرح را ۱.۳۳۲ میلیارد یورو عنوان و اظهار کرد: طرح بعدی در این پتروشیمی واحد الفین است که برای جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش انجام می‌شود.

زنگنه طرح سوم را طرح نیروگاه اختصاصی نفت در غرب کارون دانست و افزود: در غرب کارون در طی دولت تدبیر و امید از ۷۰ هزار بشکه تولید به ۴۰۰ هزار بشکه رسیدیم و در آینده توان تولید یک میلیون بشکه خواهد شد.

وی هدف از اجرای این طرح را مدیریت نفت برای پایداری تولید برق عنوان کرد و ادامه داد: دو واحد گازی به مدار آمده و واحد بخار در دست احداث است البته برق را به قیمت ۲.۲۵ یورو به ازای هر مترمکعب از مپنا می‌خریم.

وزیر نفت با اشاره به افزایش تولید شش برابری تولید نفت در غرب کارون و ۲.۵ برابری گاز در پارس جنوبی، افزود: آثار این افزایش تولید را در زندگی و کار مردم می‌بینیم.

به گفته زنگنه در هفت سال گذشته در منطقه غرب کارون، ۲۱۶ حلقه چاه با سرمایه گذاری ۶.۲ میلیارد دلار حفر شده است.

منبع: ایرنا

کد خبر 440645

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.