نمکی: با شیوع کرونا به شیوه دفاع مقدس سنگرآرایی کردیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با شیوع کرونا به شیوه دفاع مقدس سنگرآرایی کردیم و در شرایطی که تعداد تخت‌های بیمارستانی ما از اروپا و آمریکا کمتر بود، با وضعیت نامناسب خزانه، حتی یک نفر پشت در بیمارستان نماند.

به گزارش ایمنا به نقل از وبدا، سعید نمکی در همایش تجلیل از مدافعان سلامت که با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران و به همت بسیج جامعه پزشکی در مجتمع فرهنگی ولیعصر (عج) تهران برگزار شد، خاطرنشان کرد: باید از حاج قاسم سلیمانی آن عزیز بر باد رفته در جان و دل مانده ما یاد کنم که در سال‌های آخر، علقه عجیبی بین ما به دلایل همکاری ایجاد شده بود و او در ذهن و وجود و روح من جاری است. داشتم فکر می‌کردم که حاج قاسم الان چه حالی دارد و روحش کجاست؟ تردید ندارم آن عزیزی که برای پیوستن به معشوق و محبوب خود بی تابی می‌کرد، در آغوش یار و محبوبی که برایش تقلا می‌کرد، آرام گرفت.

وی افزود: بعضی اوقات انسان نمی‌داند که به دست پلیدترین انسان‌ها قرار است به محبوب خود بپیوندد و وقتی در محراب کوفه می روید، کلام امیرالمومنین (ع) را می‌بینید که فزت و رب الکعبه. دیگر نمی‌گویی که به دست پلید ابن ملجم به محبوب می‌پیوندم و از این دنیای خاکی رها می‌شوم و به افلاک می‌روم. تردید نداریم که حاج قاسم سلیمانی هم در آغوش امام حسین (ع) که معشوق و محبوبش بود، آرمید.

وزیر بهداشت با اشاره به فرارسیدن ماه محرم و صفر، گفت: هیچکس شاید نپرسد که راز جاودانگی کربلا از کجاست و چرا کربلا اینگونه جاودانه شد. همواره به این فکر کرده ام که این همه در بزرگان دین و مذهب، صحنه‌های بزرگ آفریده شد اما چرا کربلا و عاشورا جاودانه ماند؟ چیزی نبود جز صحنه عشق بازی عاشقان پاکیزه خداوند با او. می‌گویند وقتی امام حسین (ع) به سمت کربلا راه افتاد، گفت کسانی من را همراهی کنند که میل به عشق بازی با پروردگار را دارند چون کربلا صحنه عشق بازی با خدا است.

نمکی تصریح کرد: اگر در پاسخ حضرت زینب (س) جستجو کنید که پرسیدند ای بانو در آن صحنه‌های عظیم چه دیدی، نگفت شهادت حضرت علی اکبر، علی اصغر، قاسم و تکه تکه شدن برادر دیدم بلکه گفت به خدا جز زیبایی هیچ چیزی ندیدم. فقط عشق بود که این همه رنج در دل حضرت زینب (س) زیبا کرد. آنچه عاشورا را جاودانه کرد و اینگونه نگه داشت، چیزی جز عشق مفرط به لقاءالله نبود. حاج قاسم سلیمانی می‌گفت ما ملت امام حسینیم و اگر برگردید و به پیروزی ما در دوران دفاع مقدس با آن همه شهدا توجه کنید، آن هم چیزی جز عشق و پیروی از مکتب امام حسین (ع) نبود.

وزیر بهداشت اضافه کرد: دلیل آنچه در سال‌های سخت تحریم، تاب‌آوری مردم را رقم زد این بود که ما ملت امام حسینیم و پیرو کربلا و عاشورا هستیم، مکتب ما، مکتب کربلا و عاشورا و شیوه ما، شیوه امام حسین (ع) است.

نمکی تاکید کرد: چه شد که در اوج تحریم و شرایط سخت اقتصادی که همه آماده بودند که ما نفس‌های آخر را بکشیم، طوفانی به نام ویروس کرونا آمد اما در کمتر از دو ماه، جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای در دنیا درخشید که از یک وارد کننده ماسک، شوینده و تجهیزات مورد نیاز تبدیل به یک تولید کننده و سپس صادر کننده قوی تبدیل شد و دلیل آن هم چیزی نبود جز پیروی از مکتب امام حسین (ع) و شیوه دفاع مقدس.

وی ضمن تقدیر از نیروهای مسلح در شرایط مبارزه با کرونا، گفت: در اولین روزی که گرفتار ویروس کرونا شده بودیم، سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران با من تماس گرفت و گفت که احساس تنهایی نکن، گفتم تا وقتی بسیجی‌های عاشق کشور را داریم، هیچ وقت احساس تنهایی نمی‌کنم و امام راحل نیز فرمود بسیج مدرسه عشق است. بسیج لشکر خدا بر روی زمین است و حتماً از این سرمایه بی‌بدیل بهره خواهم برد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: از روز ۱۹ دسامبر و دی ماه سال گذشته که خبر انتشار ویروس در چین را شنیدیم، به شیوه دفاع مقدس که پیروی از مکتب امام حسین (ع) بود، اول سنگر آرایی کردیم. درست است که در طرح تحول نظام سلامت، تخت‌های بیمارستانی زیادی ایجاد شد اما ۱.۶ تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت داریم درحالیکه کشورهایی که بعد از ما طوفان به آنها رسید و فروماندند، حداقل ۷ تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت داشتند. آمریکایی‌ها ۱۱۱ میلیارد دلار و انگلیسی‌ها ۲۲ میلیارد پوند تا سه ماه پیش برای بخش سلامت هزینه کردند اما وضعیت خزانه و امکانات ما قابل قیاس با آنها نیست. چه شد که یک بیمار پشت درب هیچ بیمارستانی معطل نماند و حتی یک نفر را به دلیل بی بضاعتی رها نکردیم حتی افاغنه بدون کارت اقامت را رایگان مداوا کردیم؟ دو دلیل داشت؛ یکی پیروی از مکتب امام حسین (ع)، ایثار، شهادت و شیوه بسیجی و دیگری کادر پزشکی و درمانی غیور که هیچ کجای دنیا مانند آنها وجود ندارد.

نمکی یادآور شد: حتی یک پزشک و پرستار ایرانی در روزهای اول که خیلی از امکانات را نداشتیم، قهر نکرد و از بیمار دور نشد. ۱۴ تا ۱۸ ماه کارانه نگرفته بود اما بهانه نکرد در حالی که خیلی از کشورهای دنیا، خیلی‌ها به خیابان‌ها آمدند. با شیوه بسیجی توانستیم اول سنگر آرایی کنیم و بعد از آن به ویروس حمله کنیم.

وی اظهار کرد: وقتی گفتم برای مقابله با کرونا، ۳۰۰ هزار تیم را می‌خواهیم فراهم کنیم، خیلی‌ها تعجب کردند و به من خرده گرفتند که می‌خواهی با نیروهای نابلد این کار را کنی، گفتم اولاً هم بلدند هم کارا هستند و هم اینکه خواهند توانست و خوشبختانه توانستیم در مدتی کوتاه بر ویروس غلبه کنیم و خیز دوم پیش آمد که با لطف خدا، مهار می‌کنیم.

کد خبر 440308

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.