ابر رایانه ایرانی در بهمن‌ماه به بهره‌برداری می‌رسد

‌وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به افتتاح پروژه ابر رایانه گفت: ابر رایانه ایرانی در زمینه هوش مصنوعی کاربردهای زیادی دارد در بهمن ماه به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی، به مناسبت هفته دولت با گرامیداشت شهیدان رجایی و باهنر درباره فعالیت این وزارتخانه اظهار کرد: وزارت ارتباطات برای سال پایانی دولت ۱۰ برنامه عملیاتی را اجرایی می‌کند که بیشترین آنها در حوزه‌های فضایی و توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات و مرتبط با حوزه فضای مجازی و ارتباطات مردم است.

وی با اشاره به توسعه نسل پنجم تلفن همراه گفت: در حوزه ارتباطی، فعالیت نسل پنجم از تلفن همراه را هدف‌گذاری کردیم که نصب آن در مناطقی از تهران آغاز شد و هم‌اکنون دو نقطه شهر تهران به این نسل از تلفن همراه مجهز و آزمایشگاه‌هایی نیز در کنار آنها بنا شده است.

تجهیز ۵ نقطه از تهران به نسل پنجم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در تلاش هستیم تا آخر شهریورماه در ۵ نقطه از تهران نسل پنجم تلفن همراه فعال باشد. کار تحقیقاتی برای توسعه اقتصاد دیجیتال بر مبنای نسل پنجم تلفن همراه به سرانجام رسیده و از این پروژه نیز رونمایی خواهد شد.

آذری جهرمی با بیان اینکه تا پایان سال پنج میلیون پورت اینترنت خانگی پرسرعت فراهم می‌شود تصریح کرد: برای این پروژه دو شهر قم و تهران هدف‌گذاری اولیه شده‌اند، کار اجرایی در شهر قم به اتمام رسیده و پروژه آماده رونمایی است که به دلیل شیوع کرونا، مراسم رونمایی رسمی از این پروژه انجام نشد اما پروژه وارد فاز اجرایی شده است و احتمالاً مراسم رونمایی به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار می‌شود.

تجهیز ۶ کلان‌شهر به اینترنت پرسرعت خانگی

وی افزود: کار پروژه ۵ میلیون پورت اینترنت خانگی پرسرعت در تهران به سرعت پیش می‌رود و نصب و راه اندازی قابل توجهی داشته‌ایم، این پروژه در ۶ شهر پرجمعیت دیگر و کلانشهرها در حال اجراست و روند خوبی دارد.

بهره‌برداری از ابر رایانه

وزیر ارتباطات با اشاره به توسعه هوش مصنوعی در کشور خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از ابر رایانه بزرگ ایرانی که جز ۵۰۰ کامپیوتر برتر دنیاست در دستور کار قرار دارد، این ابر رایانه برای پردازش اطلاعات و رسیدن به نتایج در هوش مصنوعی بسیار مهم و جز زیرساخت‌های هوش مصنوعی است که در بهمن ماه به بهره‌برداری می‌رسد.

آذری جهرمی درباره راه‌اندازی مراکز داده نیز اظهار کرد: نخستین مرکز داده در شهر تهران با حضور رئیس جمهور و دومین مرکز در تبریز با حضور رئیس مجلس افتتاح شد.

رونمایی از بزرگترین مرکز داده

وی تاکید کرد: در تلاش هستیم تا بزرگترین مرکز داده زیرساختی شبکه ملی اطلاعات که زیرساخت خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات است و برای پیام‌رسان‌ها و جستجوگرها مورد استفاده قرار می‌گیرد با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان در هفته دولت رونمایی کنیم، کار اجرایی به اتمام رسیده و در حال استقرار سرورها و تجهیزات سخت‌افزاری هستیم و این پروژه مهمی محسوب می‌شود.

پرتاب ماهواره تا پایان سال

وزیر ارتباطات درباره برنامه فضایی این وزارتخانه نیز گفت: در تلاش هستیم تا پایان سال جاری از پنج ماهواره که در دست داریم با هماهنگی وزارت دفاع پرتاب‌هایی داشته باشیم. البته پرتابی که قرار بود در خردادماه انجام شود به دلیل اطمینان خاطر از عملکرد آن و هماهنگی برنامه‌ها به تأخیر افتاد که در تلاش هستیم تا پایان سال انجام شود.

مشکل پوشش آنتن دهی را به ۱۹۵ گزارش دهید

آذری جهرمی درباره پوشش آن تن‌دهی تلفن همراه در مناطق شهری نیز اظهار کرد: یک مشکل در پوشش آنتن مناطق شهری این است که مردم انتظار پوشش حداکثری دارند البته این انتظار به حق است و برای این موضوع نیازمند احداث دکل‌های جدید هستیم و نبود فضا برای نصب دکل‌ها، اپراتورها را با چالش مواجه کرده است. برخی‌ها به دلیل اینکه نگران سلامتی خود هستند اجازه نصب را نمی‌دهند و برخی‌ها درخواست جمع‌آوری دکل را دارند.

وی افزود: کسانی که دارای مشکل پوشش آن تن‌دهی هستند می‌توانند به شماره تلفن ۱۹۵ اعلام کنند و همکاران بنده به موضوع رسیدگی می‌کنند.

کد خبر 439826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.