فروش اوراق ریالی نفتی سود بیشتری برای دارنده آن دارد

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه استقراض از بانک مرکزی برای تامین کسری بودجه دولت نباید موجب رشد تورم می‌شود، گفت: طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی انتظارات تورمی را مدیریت می‌کند و همزمان سود بیشتری برای دارنده این اوراق دارد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالناصر همتی با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

"چند نکته مهم در خصوص مدیریت نقدینگی:

مدیریت بازار ارز و پول و نهایتاً کنترل تورم در شرایط اقتصادی امروز، وظیفه اصلی بانک مرکزی است کسری بودجه دولت به خاطر تحریم صادرات نفت، یک واقعیت است و «تأمین مالی سالم» این کسری بدون استقراض از بانک مرکزی نیز یک ضرورت، تأمین مالی سالم کسری بودجه دولت، چهار راه حل بیشتر ندارد: کاهش هزینه‌ها، افزایش درآمدهای مالیاتی، فروش سهام و اموال دولت، انتشار اوراق بدهی یا پیش‌فروش کالاهایی نظیر نفت در شرایط تحریمی.

ظرفیت افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش هزینه برای دولت و مجلس در سال جاری با عنایت به کرونا، مشخص و محدود است. فروش سهام با همه موانع در حال انجام است و اوراق بدهی نیز تا کنون ۵۲ هزار میلیارد تومان فروش رفته است.

طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی که عملاً فروش قطعی می‌باشد و تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود دو ویژگی دارد، انتظارات تورمی را مدیریت می‌کند و نسبت به اوراق قرضه کم هزینه‌تر و قابل مدیریت‌تر است، همزمان سود بیشتری نیز برای دارنده این اوراق دارد. البته واضح است که برای موفقیت این طرح، توافق تمام ارکان نظام و با تکیه بر نظارت دقیق کارشناسان ضروری است.

انتشار هرگونه اوراق، روش تجربه شده در همه دنیا برای هموارسازی هزینه‌های دولت و کاهش نوسانات اقتصاد کلان است و بحث‌هایی مانند آینده‌فروشی یا بدهکاری دولت‌های آینده چندان با ادبیات اقتصادی هم‌خوانی ندارد. دولت‌ها همواره با سیاست‌های مالی در اقتصاد حضور دارند. در هر صورت اگر با منابع چهارگانه بالا کسری بودجه تأمین نشود، استقراض از بانک مرکزی حتی اگر غیر مستقیم باشد رشد بیشتر نقدینگی و تورم در سال‌های آتی و متضرر شدن مردم در آینده خواهد بود. "

کد خبر 438462

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.