اشتغال بیش از ۲۵ هزار کارگر از طریق جایگاه‌های ساماندهی مشهد

معاون خدمات شهری شهردار مشهد گفت: از ابتدای راه اندازی طرح ساماندهی کارگران تاکنون بیش از ۲۵ هزار کارگر مشاغل ساختمانی از طریق تماس تلفنی یا مراجعه حضوری شهروندان مشغول کار شدند.

مهدی یعقوبی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا، اشتغال کارگران ساختمانی و موقت دچار تزلزل شد که شاهد افزایش و ازدحام کارگران بر سر تقاطع‌ها و میادین بودیم که بر همین اساس شهرداری طرح ساماندهی کارگران را به طور ضربتی آغاز کرد.

وی با بیان اینکه بالغ بر سه ماه از راه‌اندازی این طرح می‌گذرد، ادامه داد: در همین مدت اقدامات گسترده‌ای از جمله ایجاد پنج جایگاه ساماندهی کارگران با امکانات رفاهی و به کارگیری آنها در پروژه‌های عمرانی شهری صورت گرفت و در این مدت بیش از دو هزار و ۶۰۰ نفر از این کارگران در برخی پروژه‌های شهری مشغول کار شدند.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد ادامه داد: از مجموع پنج هزار و ۶۰۰ کارگری که در جایگاه‌های ساماندهی کارگران ثبت‌نام کردند، دو هزار و ۲۰۰ نفر کارگر متخصص و ماهر و دارای کارت مهارت از سازمان فنی و حرفه‌ای بوده و مابقی کارگران ساده، اما شناسنامه‌دار هستند که مورد تأیید انجمن صنفی کارگران قرار دارند.

وی افزود: در نظر داریم با هماهنگی‌های سازمان فنی و حرفه‌ای و حمایت‌های انجمن صنفی کارگران و گروه‌های مردم نهاد دوره‌های آموزشی برای مهارت و تخصص هر چه بیشتر کارگران در جایگاه‌های ساماندهی کارگران برگزار کنیم.

یعقوبی اظهار کرد: طرح ساماندهی کارگران علاوه بر برقراری ارتباط مؤثر با خانه کارگر، کارخانجات صنعتی، کارگاه‌های تولیدی و اداره معین اقتصادی شهرداری، باعث شده ۲۰۰ کارگر به صورت دائم مشغول کار شوند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه راه‌اندازی طرح ساماندهی کارگران ساختمانی تجربه اول شهرداری بود، اما تاکنون شهرداری مشهد با حمایت‌های شورای اسلامی شهر و اداره‌کل دادگستری توانسته در راستای ساماندهی و حمایت کارگران در ضمن حفظ شأن آنها اقدامات بسیار خوبی بکند.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد ادامه داد: با وجود همه این اقدامات مؤثر اما برای توسعه جایگاه‌ها و به کارگیری حداکثری کارگران باید سایر دستگاه‌های اجرایی و نهادها پای کار بیایند.

وی با بیان اینکه افرادی که در محل‌هایی غیر از جایگاه‌های ساماندهی کارگران حضور دارند کارگرنما هستند که برای دریافت نذری و خیرات از سوی شهروندان تجمع می‌کنند، افزود: در راستای تکریم کارگران و برنامه ریزی های صورت گرفته، شهرداری مشهد دو هزار بسته معیشتی به کارگرانی که در جایگاه‌ها ثبت‌نام کردند اهدا کرده است و حتی خیرانی هستند که نذری خود را در بین کارگران جایگاه‌ها توزیع می‌کنند.

یعقوبی گفت: بیشترین درخواست کارگر به ترتیب از جایگاه واقع در میدان امام حسین (ع)، سیدی، میدان فردوسی، سیدرضی و دلاوران بوده است.

وی با بیان اینکه تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی در جایگاه‌های ساماندهی رعایت می‌شود، اظهار کرد: جایگاه‌های ساماندهی کارگران در سطح شهر روزانه دو بار ضدعفونی می‌شود و کارگران به وسیله تب سنج و «اکسیمتر» دستگاه سنجش اکسیژن خون، چکاپ می‌شوند.

کد خبر 437942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.