وجود ممنوعیت صعود در آخر هفته و حضور بیش از ۳۰۰۰ نفر در دماوند!

با توجه به شیوع کرونا و ممنوعیت صعود به دماوند، طبق آمار اعلام شده از سوی ستاد پیشگیری حوادث کوهستان بیش از ۳۰۰۰ نفر در طول چهار روز در مسیر جنوبی دماوند حضور داشتند.

به گزارش ایمنا، ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان قله دماوند اعلام کرد که در تعطیلات آخر هفته با وجود ممنوع بودن صعود به دماوند پر کار ترین هفته خود را گذرانده است.

طبق اطلاعیه این ستاد هفته گذشته به نجاتگران کوهستان بسیار سخت گذشت.

شرح وقایع این ستاد به شرح زیر است.:

چهارشنبه ۹۹/۵/۸:

۲۷ مورد مشکل ams
۴ مورد پیچ خوردگی پا
۶ مورد فشار بسیار بالای قلبی
۷ مورد مشکل گوگرد گرفتگی چشم
۳ مورد گوگرد گرفتی معده
۴ مورد تب لرز
۳ مورد هیپوترمی
۷ مورد پانسمان
۱ مورد تشنج
با توجه به شرایط بیماری کرونا تا حد امکان و با وجود تجهیزات رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت گرفت.
این ستاد تا صبح پنجشنبه مشغول امدادرسانی بود.

پنجشنبه ۹۹/۵/۱۶:

در ساعت ۱۰ صبح گزارش حادثه توسط وحید ملکی در ارتفاع ۵۱۰۰ به ستاد داده شد با راهنمایی او درمورد محل وقوع حادثه تیم بلافاصله به سمت محل حادثه حرکت کرد.

مصدوم دچار ارتفاع زدگی شدید شده بود و نیمه بیهوش بود پس از اقدامات اولیه پزشکی جهت ادامه درمان به بارگاه منتقل شد.

همچنان آمار بسیار زیاد کوهنوردان مصدوم به ستاد مراجعه می‌کردند.

یک مورد بسیار شدید ams که منجر به ایست تنفسی شده و مصدوم به کما رفت. پس از چندین ساعت انجام اقدامات درمانی خوشبختانه مصدوم به حالت نرمال بازگشت.

با گزارش حادثه‌ای دیگه از سوی هلال احمر در ارتفاع ۵۲۰۰ تیم به سمت محل حادثه حرکت کرد با توجه به حضور متعدد کوهنوردان مصدوم، از سوی ستاد درخواست کمک و همکاری به هلال احمر داده شد به همین منظور یک تیم از سوی هلال احمر با سرپرستی داوود لشکری از پایگاه رینه به سمت بارگاه حرکت کرد. در همین زمان تیم ستاد در حال امداد در ارتفاع ۵۲۰۰ متری بود.

با رسیدن تیم هلال احمر و تقسیم اقدامات امدادی موفق شدیم به حجم بسیار زیادی از کوهنوردان مصدوم رسیدگی کنیم. حدود ۴۰ نفر در ۲۴ ساعت روز پنجشنبه با مشکلات متعدد مورد بررسی و درمان قرار گرفتند.

در ساعت ۲۲ در ارتفاع حدود ۵۰۰۰ در خواست کمک sos توسط هدلامپ دیده شد. تیم به سمت محل درخواست کمک حرکت کرد دو مصدوم با مشکل هیپوترمی و ams پس از انجام اقدامات اولیه به سمت پناهگاه منتقل شدند.

تا صبح جمعه تیم کماکان مشغول امداد رسانی به تعداد خیلی زیادی از کوهنوردان بودند.

جمعه ۹۹/۵/۱۷:

ادامه امدادرسانی در حال انجام بود. یک مصدوم با داشتن علائم بیماری قلبی ایست تنفسی و شکستگی پا با وضعیت بحرانی مورد بررسی قرار گرفت که با درخواست اعزام هلی کوپتر جهت انتقال وی موافقت شده و توسط هلی کوپتر به بیمارستان منتقل شد.

تیم هلال احمر در حال بازگشت به پایگاه بود که اعلام حادثه به ستاد مبنی بر شکستگی لگن یک کوهنورد و خونریزی داخلی باعث شد تیم ستاد مجدد از تیم هلال احمر در خواست همکاری کند تیم ستاد بعد از درخواست همکاری با لانگ بکرد به سمت ارتفاع ۵۳۰۰ حرکت کرد.

پس از رسیدن به مصدوم و فیکس وی اقدام به انتقال کرد. تیم هلال احمر در ارتفاع ۴۹۰۰ به تیم ستاد ملحق شد و سپس مصدوم تا ارتفاع ۴۸۰۰ منتقل شد با درخواست هلی کوپتر و هاور مصدوم موافقت شد پس از رسیدن هلی کوپتر مصدوم توسط وینچ به داخل آن منتقل شد.

تیم در حال بازگشت بود که خبر از حادثه دیدن یک کوهنورد دیگر به ستاد داده شد تیم به سرعت خود را به ارتفاع ۵۱۰۰ رساند و مصدوم را به بارگاه منتقل کرد.

همچنان اتاق امداد درگیر بررسی و درمان کوهنوردان بود.

شنبه ۹۹/۵/۱۸:

با طلوع آفتاب با انتقال یک مصدوم به سمت گوسفندسرا تیم هلال احمر به کار خود پایان داد.

تیم ستاد کماکان مشغول امداد رسانی به کوهنوردان بود.

در ساعت ۵ عصر تیم ستاد به کار خود پایان داد.

بیش از ۳۰۰۰ نفر در طول ۴ روز در مسیر جنوبی دماوند حضور داشتند که به بیش از ۱۸۰ کوهنورد خدمات امدادی و درمانی ارائه شد.

همکاری هلال احمر رینه با ستاد با سرپرستی داود لشکری کیفت بسیار بالایی داشت. پرکار ترین هفته ستاد با عملیات‌های نجات و ۷ بار صعود تیمی در طول ۴ روز به ارتفاع بالای ۵۰۰۰ صورت گرفت.

نداشتن آمادگی جسمانی و نداشتن تجربه و علم کافی در صعود به قله دماوند و همچنین مسئولیت پذیر نبودن سرپرستان برنامه و گوش نکردن به توصیه‌های امداد گران مبنی بر عدم صعود علت اصلی بیش از ۹۰ درصد حادثه‌ها بود.

کد خبر 437843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.